Şam müftüsü Mahmud Hamza Efendi ve cezaların infazına ilişkin görüşleri
Mufti of damascus Mahmoud Hazma Efendi and his opinions on the execution of sentences
  1. Tez No: 209021
  2. Yazar: HÜSEYİN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalısmamızın amacı, Sam müftüsü Mahmûd Hamza Efendi (el-Hamzâvî)'nin (v. 1305) hayatını, sahsiyetini ve eserlerini ortaya koymak ve onun, Tanzimat döneminde kısas cezalarının infazı konusunda Osmanlı mahkemelerinde yasanan problemler hakkındaki görüslerini ele almaktır. Çalısmamızda Mahmûd Hamza Efendi'nin hayatı kaleme alınırken, XIV. yüzyılda Suriye'de yasayan alimlerin hayatını anlatan biyografik eserlerden istifade edilmistir. Bunun yanı sıra Osmanlı Arsivleri'nde mevcut bulunan Mahmûd Hamza Efendi ile bilgiler incelenmis önemli görülen hususlar teze alınmıstır. Ulasabildigimiz eserleri detaylı bir sekilde incelenmis ve hangi konularda ve ne maksatla yazıldıgı açıklanmıstır. Çalısmamızın ikinci bölümünde Ahmet Cevdet Pasa evrakı incelenmistir. Onun Atatürk Kitaplıgı'ndaki 32. nolu evrakında Mahmûd Hamza Efendi ile Fetvâhâne'de görevli Abdüssettâr Efendi arasında infazın yargı kararının bir parçası olup olmadıgı hususundaki tartısma anlatılmıstır. Arastırmamız sonucunda Mahmûd Hamza Efendi'nin Osmanlı'nın son döneminde ifa ettigi görevleri incelerken onun Devlet erkanı ile arasındaki münasebetin iyi bir noktada oldugunu tespit ettik. Onun müftü olarak Osmanlı Adliyesi'ndeki cezaların infazı konusunda ortaya koydugu çözümün dönemin sorunlarına iyi bir öneri oldugunu müsahede ettik.
Özet (Çeviri)
The aim of our work is to introduce the life of Damascus? Mufti Mahmoud Hazma Efendi, his personality and opinions; and to discuss his opinions about problems had been seen at the courts of Otoman in the subject of the execution of retaliation sentences in the priod of Administrative Reforms(Tanzimat). When we are writing Mahmoud Hazma Efendi?s life, it was benefited from autobiografic works which relate the life of scholars lived in Syria in XIV. Century. Besides, the informations related to Mahmoud Hazma Efendi extant in Otoman archives, were searched and then the matters which considered as an important, were taken into thesis. The works we could found, were detected very carefully and it was explained that in which subject and for which aim they were written. In second Part of our work, it was researched for Ahmet Cevdet Pasa?s documents. In his document with number of 32 at Atatürk Kitaplıgı, a research between Mahmut Hazma Efendi and Abdüssettar Efendi whose post at Fetvahane, was released whether an axecution is part of judgement. At the end of our research, when we search the posts fullfiled by Mahmut Hazma Efendi in late period of Otoman, we recognised that his relationship with stateperson was in good point. We see that as a mufti, his solution on execution of sentences in Otoman courts was very good suggestion for problem of this period