Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde yazılan piyano eserleri üzerine analitik inceleme
Analytical study for the written works of piano in the period Ottoman Empire time
- Tez No: 209030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu Döneminde (1828-1920) piyano için yazılmış eserlerin, dönemin kültürel öğelerini de yansıtması bakımından tarihsel ve analitik incelemeleri yapılmıştır.Osmanlı Dönemi Çoksesli Müzik Kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olan bu türden eseler, hem tarihsel hem de, armoni, form ve makamsal kullanımları yönünden ele alınmış ve bunun sonucunda toplu bir bilgi kaynağı oluşturulması hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
By this work, the historical and the analytical research of the work of arts written for piano in the period of Ottoman Empire (1828-1920) also to reflect the cultural elements of the made.These type work of arts which are important for the poliphonic culture of the Ottoman Empire period are searched according to the history and the use of form, harmony and mode (makam). And outcome of this, it is aimed to be a compact information source.