Ömer Besîm divânı-hayatı-edebî şahsiyeti-eseri-divânı'nın incelemesi
Ömer Besîm's life,literary character,works and examination of his divân
- Tez No: 209031
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İRFAN AYPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kültür tarihimizin önemli bir bölümünü olusturan ?Divân Edebiyatı?, genis bir cografyaya yayılmıs milletimizin edebî zevkinin mührünü üzerinde tasır. Arap dünyasından Acem'e oradan da bize geçen bu edebiyat, milletimizin his dünyasında genis bir yer bulmus, yedi asır milletimizin dilinde ve gönlünde yasamıstır. Divan edebiyatı hakkında hüküm verebilmek için bu edebiyatın vücuda geldigi tarihsel dönemi, sairlerin sosyal yasamlarını ve eserlerini ilmî degerlendirmeler ısıgında ortaya koymak gerekir. Bu çalısmaların önemli bir yerini tutan tahlil çalısmaları bize yol gösterecektir. Bu çalısmada XVIII. yüzyılda Kırım'dan stanbul'a gelerek divan kâtipligi yapmıs ve daha sonra hâcegândan olarak yasamıs Ömer Besim Efendi'nin, siirlerinin transkripsiyonu ve incelemesi yapılmıstır. Eser tahlile tabi tutulmadan, önceki tahlil çalısmaları gözden geçirilmis, bir bölümünün künyesi ?Ön Söz? bölümünde verilen bu eserler model olarak benimsenmistir. Sairin hayal dünyasını tespit etmek amacıyla eser bastan sona fislenip, bu fislerin tasnifiyle dört ana baslık elde edilmis, bu bölümler de alt baslıklar altında incelenmistir. Çalısmanın ?Sonuç? bölümünde eserin degerlendirilmesi yapılmıs; faydalanılan eserler ve yazarları ?Kaynaklar? bölümünde verilmistir. Bir kültür arastırması olan bu tahlilin bu alanda yapılan çalısmalara küçük de olsa bir katkı saglaması en büyük dilegimizdir.
Özet (Çeviri)
Divan literature which composes the important part of our cultural history, has the signet of pleasure literary of our nation who get around the large geography. This literature which came to Iran from the world Arabic culture and then came to us, welcomed by heart in the world sense of our people and lived in heart and in language of our people? live for seven centuries. It is necessary to cansider the hıstorical period of thıs litereture?s way of coming in to being and the social lives and Works of poets through scientıfic Works to make a judgement about Divan literature. Analysis works which constitue an important part of these works, will guide to us. In this study, the poems of Ömer Besîm Efendi who came to stanbul from the Crimea in the 18 th century and worked as a secretory in Divan and then lived as hacegandan were transcribed and analysed. Before analysıng the Works, the previous analysıs were etamined and these analyses, some of theye analyses? brief curriculum vitaes were given in ıntroducıng part, are taken as a model. The work got index card from beginning to the end to define the poet?s world of imaginatıon, and four principal headline were obtained by means of these index cards, and then these headlines were investigated under lower parts. In the conclusian part of the study, there is work an evalvation of this work and the reference books and their authors were given in the references part. We wish thos analysis, which ıs a cultural resarch, will give some help the studıes made in this field.