8.sınıf türkçe ders kitabının kelime serveti bakımından incelenmesi
The evaluation of the lesson books of the eighth class of elemantary education from the viewpoint of vocabulary
- Tez No: 209033
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1283
Özet
Bu çalısma, Millî Egitim Bakanlıgı tarafından hazırlanan 8. sınıf Türkçe ders kitabında bulunan -ögrencilere sunulan- kelime servetini tespit etmek ve ders kitabının Türkçe Ögretim Programı'na uygunlugunu incelemek amacıyla yapılmıstır. Çalısmada ders kitabında bulunan metinler, hazırlık çalısmaları, sözcük ve sözcük grubu çalısmaları, anlama ve anlatım çalısmaları, tür ve biçim çalısmaları, dilimizi ögrenelim, sözlü ve yazılı anlatım, güzel yazı, uygulama çalısmaları, degerlendirme soruları ve sözlük bölümleri kelime serveti yönünden incelenmistir. Degerlendirmeler kavramlar üzerinde yapılmıs ve kavramlar semantik yönden ele alınmıstır. Bilgisayar teknikleri kullanılarak verilere ulasıldı. Bütün metinlerin ayrı ayrı degerlendirmesi yapıldı ve sonunda toplu olarak metinlerdeki kavramlar sıralandı. Kelime ve öbeklerin kaçıncı anlamda kullanıldıgı, özel isimler, deyimler, mecazlar, terimler toplam kavram sayısı, yinelenen kavram sayısı, çesit olarak kullanılan kavram sayısı ve oranları tablolarla gösterilmistir. Elde edilen veriler ve bu veriler dogrultusunda ders kitabının degerlendirmesi yapıldı. Yapılan çalısma sonunda ders kitabının ögrencilerin kelime servetini artırma konusunda yeterli olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine thesaurus which is -presented for studentsin 8th grade Turkish coursebook prepared by Ministry of Education and to inspect agreement of this coursebook to Turkish Instruction Program. In this study, reading passages in the coursebook, parts of preparation studies, word and phrase studies, type and morpohology studies, comprehension and expression studies, let?s learn our language section, oral and written expression parts, calligraphy part, application studies, and dictionary section have been inspected with regard to thesaurus. Assessment has not been done on words, but concepts. Concepts have been considered in terms of semantic. Datas have been reached by using computer techniques. All sections have been assessed separately and finally concepts have been ordered. Proper nouns, idioms, metaphors, terms, total concept number, repeated concept number, number of concept used as variety and their rates have been showed in tables. Obtained datas and assessment which was done according to these datas indicated that this coursebook is not enough for improving students? thesaurus.