Descartes'ın bilgi kuramı
Descartes's epistemology
- Tez No: 209049
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHABETTİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kartezyen felsefe, Yeniçagın büyük düsünürü René Descartes'ın kurucusu oldugu felsefi akımdır. lkçag ve Ortaçagda ortaya konan düsüncelerle karsılastırıldıgı zaman, çok köklü degisimlere imza attıgı kolayca anlasılabilecek olan Descartes'ın felsefesi, metafizik ve epistemolojik temelli bir felsefe olarak o zamana kadar ortaya konulmus bütün felsefi düsünceleri sorgulamakla ise baslamıs ve bunu yaparken metodik süphe olarak bilinen bir yöntem gelistirmistir. Böylelikle daha önce kabul edilmis bütün düsünce ve inançların sorgulanması kolaylasacaktı. Bir akılcı olarak Descartes, aklın yapısını ve zihinsel güçleri belirlemeyi ve bu güçleri bazı kural ve yöntemlerle düzenlemeyi amaç edinmistir. ?ncelemelerin amacı akla, karsısına çıkan her sey üzerine saglam ve dogru yargılara varmayı saglayacak bir yönetim vermek olmalıdır?1 diyen Descartes, felsefesinin her adımında bu amaçtan sapmamak suretiyle hareket etmistir. Bilgi ile ilgili görüslerini ortaya koyarken özellikle Kuskuculuga karsı çıkmıstır. Descartes için bilginin tek kaynagı ve dayanagı akıldır. Dolayısıyla insanın dogustan getirdigi fikirlerden söz edilebilir. Descartes'ın bu temel fikirleri, felsefe tarihi boyunca oldukça farklı tepkiler almıs, özellikle Locke önderligindeki deneyimcilerin akılcılarla çatısmasına sebep olmustur. Tenkit edildigi kadar takip de edilen Kartezyen felsefenin epistemolojik anlamda yarattıgı karmasa Kant ortaya çıkana kadar sürmüstür. Bu da nerdeyse iki asır anlamına gelir ki, Descartes'ın felsefesinin ne kadar derin ve sarsıcı oldugu yeterince iyi bir biçimde anlasılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cartesian Philosophy is a philosophical trend created by René Descartes, the great thinker of the New Age. Compared to the thougts appearing in Antiquity and the Middle Ages, Descartes?s philosophy, where deep-rooted diversities signed by can easily be understood, has begun to work by questioning all philosophical thoughts appeared until then as a metaphysical and epistemological based philosophy and devoleped a method known as methodic doubt while making it. So, the questioning of all thoughts and beliefs accepted beforehand would have been easier. Descartes, as a rationalist, has aimed at determining the structure of mind and mental power and arrange these powers by some rules and methods. Descartes says that, ?The aim of surveys must be having an administration that going to provie some sound and correct judgments to mind on everything faced.?1 and acted in each step of his philosophy without deviating from this purpose. While introducing his views on knowledge, he objected to the scepticism in particular. The unique source and basis of knowledge according to Descartes is mind. So, some words that humans bring from birth can be uttered. These basic ideas of Descartes have faced quite different reactions during the history of philosophy and it caused empiricisers to fight with rationalists under the leadership of Locke especially. The conflict that Cartesian philosophy has created in epistemological sense which is not only criticized but also followed has lasted until Kant appears. This almost means two centuries of time that how deep and convulsive of Descartes?s philosophy is to be understood well enough.