Türk imalat sanayi'nin finansmanında banka kredilerinin rolü: Modıglıanı-mıller teoremi
Teh role of the bank credits in the finance of the turkish manufacturing industry: Modigliani-miller theorem
- Tez No: 209048
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM MEHMET BAYDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmanın amacı, reel sektör ile finansal piyasalar arasındaki iliskiyi fon akımı yardımıyla incelemek ve devletin vergi aldıgı ve muafiyet uyguladıgı bir ekonomide sermaye yapısındaki borç/özsermaye (D/E) oranını arttırmanın, özsermaye karlılıgını arttırdıgını savunan Modigliani-Miller (M&M) teoreminin, Türk malat Sanayi'nde geçerli olup olmadıgını ortaya koymaktır. Çalısmada, Türk malat Sanayi'ndeki firmaların sermaye yapısı incelendiginde, yabancı kaynak kullanımının özkaynak kullanımına oranla daha çok tercih edildigi, ayrıca yabancı kaynaklar içinde de banka kredilerinin önemli bir paya sahip oldugu görülmüstür. Bunun yanı sıra çalısmada, M&M teoremine dayanarak, isletme sermayesi ve yatırım finansmanı için kullanılan yabancı kaynakların, firmaların özsermaye karlılıgını arttırıp arttırmadıgını gözlemleyebilmek amacıyla da uygulamalı bir analiz yapılmıstır. Yapılan analizde, kullanılan yabancı kaynagın Türk malat Sanayi'nin özsermaye karlılıgına etkisi, 1990?2005 dönemini kapsayan veriler yardımıyla incelenmistir. Ancak imalat sanayindeki firmaların yogun olarak yabancı para cinsinden borçlanmaları nedeniyle, denklemde bagımsız degiskenler arasına dolar cinsinden döviz kuru da eklenmistir. Analiz sonucunda, kaldıraç oranıyla Türk malat Sanayi'nin özsermaye karlılıgı arasındaki iliski istatistiki açıdan anlamlı çıkmıs, yabancı kaynaklardaki 1 puanlık artısın özsermaye karlılıgını yaklasık 2 puan arttırdıgı gözlenmistir. Kısacası çalısmada, M&M teoreminin ve kaldıraç etkisinin, Türk malat Sanayi'nde geçerli oldugu sonucuna varılmıstır. Türkiye'de, özsermaye saglamanın güçlügü, çesitli vergi oranlarında muafiyetlerin olması ve borcun faiz giderlerinin vergi matrahından düsürülme imkanının olması; firmaların, kredi kullanımı anlamında yabancı kaynak kullanmalarını tesvik etmekte ve M&M teoreminin vergili bir ekonomide geçerli olabilecegi varsayımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between real sector and financial markets with the help of flow of fund and to determine whether the Modigliani-Miller (M&M) theorem claiming that in an economic system where the state collect taxes and enforce some tax-exemption, increasing the ratio of debt/equity (D/E) capital causes an increase in equity capital profitability is valid for Turkish Manufacturing Industry. In this study, when the capital structure of the firms operating in Turkish Manufacturing Industry was analyzed, it was found that use of foreign financial resource is more preferred than the use of equity capital; moreover, it was also found that bank loans have a remarkable share in the total foreign financial resources. In addition to this, in the study, based on M&M theorem, an applied analysis was conducted in order to see whether foreign financial resources used to working capital and finance the investments increase the equity capital profitability of a firm. In the analysis conducted, the effects of the foreign financial resource used on the equity capital profitability of Turkish Manufacturing Industry were investigated through the data belonging to the period between 1990 and 2005. But as the firms operating within the manufacturing industry get intensely into dept due to foreign exchange, dollar was added to independent variables in the equation. As a result of the analysis, statistically significant relation was found between the leverage ratio and the equity capital profitability of the Turkish Manufacturing Industry, and it was found out that 1 percent increase in foreign resources resulted in about two percent increase in equity capital profitability. Shortly in the study, it was concluded that M&M theorem and leverage ratio is valid for in the Turkish Manufacturing Industry. Difficulty of finding equity capital, existence of tax-exemption in different tax rates and the possibility of subtracting interests paid for the loans from the total tax liability encourage firms to use foreign resources and support the idea that M&M theorem can be valid in an economy where tax is collected.