Küreselleşme ve yurttaşlık hukuku Avrupa Birliği sürecinde yargı reformu ve (yeni)ceza muhakemesi kanunu
Globalization and the law of citizenship juridical reform and the new code of criminal procedures in the process of European Union
  1. Tez No: 209050
  2. Yazar: HAMİT YELKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE DURAKBAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalısmada, Avrupa Birliği sürecinde kabul edilerek 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 Sayılı Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu'nun yurttas hak ve özgürlükleri temelinde getirdiği yenilikler konu edinilmistir. 20. yüzyılın son çeyreğine kadar reel demokrasinin bas aktörü ve siyasal mesruiyetin temel kaynağı olarak kabul edilen yurttaslar ve yurttaslık statüsü son çeyrek yüzyılda ciddi tartısmalara maruz kalmıstır. Küresellesme diye anılan süreçte, klasik ulus-devlet yurttas denklemi, sanayi sonrası enformasyon toplumunun ihtiyaçlarını karsılamakta yetersiz kaldığından, reel demokrasi, mesruiyet krizi ile karsı karsıya kalmıstır. Bu krizin asılmasında yeni yurttaslık arayısları gündeme gelmis, bu bağlamda Jurgen Habermas tarafından ortaya atılan ?anayasal yurttaslık? tezi, bu krizin asılmasında önemli bir çıkıs yolu olarak sosyal bilimcilerin gündemine girmistir. Küresellesmenin bölgesel düzeydeki en önemli ve etkili bir örneği olan Avrupa Birliği bir yönüyle ulus üstü bir örgütlenme örneği olarak ulus-devletin egemenlik yetkilerini devralarak, yurttaslığın yapısını değistirmis, diğer taraftan bu birliğe üye olmak isteyen devletlerin siyasal, ekonomik ve hukuki yapılarında bir çok değisikliğin meydana gelmesi sonucunu doğurmustur. Bu birliğe üye olmak isteyen Türkiye de bu süreçte çok ciddi siyasi, ekonomik ve hukuki değisimler yasamıstır. Özellikle toplumsal düzenin genel yapısını, isleyisini ve yurttaslık statüsünün içeriğini belirleyen nitelikte, hukuk XIII alanında yapılan değisiklikler tek tek yurttasların hak ve özgürlüklerini çok derinden etkilemistir. Bu süreçte kabul edilen 5271 Sayılı Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu her bir yurttasın ceza muhakemesi alanında gündeme gelen hak ve özgürlüklerini çok ciddi bir sekilde gelistirmis, yurttasın temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını sağlayacak yeni etkili ve çağdas mekanizmalara yer vermistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the innovations brought about on the basis of civil rights and freedoms through the Turkish Criminal Law no 5271, the New Code of Criminal Procedure, put into action on June the 1st, 2005,which was legitimated in the process of adaptation to the European Union. The status of citizens, who had been regarded as the main actors of real democracy and the foundation of political legitimacy up to the last quarter of twentieth century, has been exposed to serious controversy in the last twenty five years. The so-called process of globalisation has rendered the traditional equation of nation-state and citizen inadequate in meeting the needs of post-industrial information society, and therefore has led into a crisis of legitimacy. In order to overcome the crisis, new forms of citizenship were sought, one of which is the ?constitutional citizenship?, proposed by Jurgen Habermas. This formulation has become a part of the agenda of social sciences as a way out of the crisis. European Union (EU), which is the most important and the most influential case of globalism at the regional level, being a transnational organization, took over the sovereignty of the nation-state and, in due course, changed the form of citizenship. On the other hand, it brought about many changes in economic, political and juridical structure of the state which went through the process of becoming a member of European community. Turkey, desiring to be a member of European community has also experienced serious political, economic and juridical change. Especially the changes in the XV general and operational structure of social order, which had direct impact on the content of the status of citizenship, have affected the rights and freedoms of her citizens very seriously. The Turkish Criminal Law no 5271, that is, the New Code of Criminal Procedure, accepted during this process, has improved the rights and freedoms of citizens, concerning criminal procedure, seriously; and has provided a new influential and modern mechanism that maintains fundamental rights and freedoms of citizens.