Muğla Üniversitesi'nin örgütsel öğrenme açısından incelenmesi
Searching mugla University in terms of learning organization
  1. Tez No: 209051
  2. Yazar: SAADET KURU
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu arastırmada Mugla Üniversitesi'nin idari ve akademik isgörenlerinin algılarına dayalı olarak örgütsel ögrenme açısından üniversitenin sahip oldugu güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesine ve isgörenlerin üniversitenin örgütsel yapısını nasıl algıladıklarını belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırmanın evreni, Mugla Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari isgörenlerin tamamıdır. Evrenden örneklem alınmamıs olup evrenin tamamı üzerinde çalısılmıstır. Arastırmada Mugla Üniversitesi'ndeki tüm birimlerin akademik (Egitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, ..B.F, B.E.S.Y.O., Meslek Yüksek Okulları) ve idari isgörenlerine anket uygulanmıstır. Akademik isgörenlerden 334, idari isgörenlerden ise 232 adet anket toplanmıstır. Verilerin analizi frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama, standart sapma, t- testi, ONE-WAY ANOVA analizi ve faktörler arası korelasyon çözümleme teknikleri kullanılarak SPSS11.00 paket programında bilgisayar ortamında yapılmıstır. Arastırmanın sonucunda özetle su bulgulara ulasılmıstır. (1) Akademik isgörenlerin üniversitenin örgütsel ögrenme düzeyini orta düzey, idari isgörenlerin ise üniversitenin örgütsel ögrenme düzeyini üst düzey olarak algıladıkları sonucuna ulasılmıstır. (2) dari isgörenin örgütsel ögrenme boyutlarından takım halinde ögrenme ve sürekli ögrenme boyutlarına sahip olma derecesi, akademik isgörene göre daha yüksek oldugu sonucuna ulasılmıstır. Akademik isgören ise örgütsel ögrenme boyutlarından bilgi performansı boyutuna sahip olma derecesinin idari isgörene göre daha fazla sahip oldugu sonucuna ulasılmıstır. (3) Örgütsel ögrenme boyutlarından takım halinde ögrenme düzeyi ile bilgi performansı, yönetsel destek düzeyi ile bilgi performansı ve sürekli ögrenme ile bilgi performansı düzeyleri arasında pozitif yönde ve p< .01 düzeyinde anlamlı bir iliski oldugu sonucuna ulasılmıstır. (4) sgörenlerin yaslarına göre algıları arasındaki farkı gösteren analiz sonuçlarında sürekli ögrenme, yönetsel destek bilgi performansı boyutlarında ve toplu olarak isgörenler arasında anlamlı bir fark tespit edilmistir. (5) sgörenlerin cinsiyetlerine göre algıları arasındaki farkı gösteren analiz sonuçları incelendiginde örgütsel ögrenmenin tüm boyutlarında anlamlı bir fark tespit edilememistir.(6) sgörenlerin ögrenim durumlarına göre algıları arasındaki farkı gösteren analiz sonuçları incelendiginde yönetsel destek boyutunda anlamlı bir fark oldugu sonucuna ulasılmıstır. (7) sgörenlerin unvanlarına göre algıları arasındaki farkı gösteren analiz sonuçları incelendiginde örgütsel ögrenmenin tüm boyutlarında anlamlı bir fark tespit edilmistir. (8) sgörenlerin kıdemlerine göre algıları arasındaki farkı gösteren analiz sonuçları incelendiginde, yönetsel destek ve bilgi performansı boyutlarında isgörenler arasında anlamlı bir fark tespit edilmistir. (9) sgörenlerin ögretim etkinligi boyutuna göre algıları arasındaki farkı gösteren analiz sonuçları incelendiginde takım halinde ögrenme ve bilgi performansı boyutlarında anlamlı bir fark tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to find the strengths and weaknesses of the Mugla University with regards to organizational learning based on the perceptions of administrative and academic personnel and determine how the organizational structure of the university is perceived by the personnel. The scope of the study is all of the administrative and academic personnel working at Mugla University. No sampling was selected and the study was carried out on all the personnel. In the study, a questionnaire was administered to all the administrative and academic personnel of all the academic units (Faculty of Education, Faculty of Letters and Science, Faculty of Administrative Sciences and Economics, Vocational Schools). 334 questionnaires were collected from academic personnel and 232 questionnaires were collected from the administrative personnel. The analysis of the data was done through SPSS 11.00 program using frequencies, percentages, arithmetic means, standard deviations, t-test, One- Way Anova and Correlation solution techniques between factors. At the end of the study, in short, these findings were obtained. (1) It was conluded that the academic personnel view the organizational learning level of the university as medium; on the other hand, the administrative personnel view it as high. (2) When compared to academic personnel, the administrative personnel were found to have higher levels of learning as teams and continuous learning which are organizational learning dimensions. When compared to the administrative personnel, academic personnel were found to have higher level of information performance which is one of the organizational learning dimensions that must be present in organizational learning. (3) Among the organizational learning dimensions, between the level of learning as a team and information performance, between the level of managerial support and information performance, and between the continuous learning and information performance, a relation at the significance level of .01 and with a positive direction was found. (4) In the results of the analysis revealing the differences among the perceptions of the personnel depending on their ages, a significant difference was found between the dimensions of continuous learning, managerial support information performance and the personnel as a whole. (5) When the results of the analysis revealing the differences in the perceptions of the personnel depending on their genders were investigated, no significant difference was found in all the dimensions of organizational learning. (6) When the results of the analysis revealing the differences in the perceptions of the personnel depending on their educational level were investigated, a significance difference was found in the managerial dimension. (7) When the results of the analysis revealing the differences in the perceptions of the personnel depending on their academic titles were examined, a significant difference was found in all the dimensions of organizational learning. (8) When the results of the analysis showing the differences in the perceptions of the personnel depending of the length of working life were investigated, a significance difference was found among the personnel with regards to the dimensions of managerial support and information performance. . (9) When the results of the analysis showing the differences in the perceptions of the personnel depending on their teaching activities, a significance difference was found between the learning as a team dimension and information performance dimension