Azınlıkların kamusal alana katılımı: Türkiye ve Avrupa'daki düzenlemelerin uygulamadaki yeri
Public participation of minorities: Regulations and implementations in Turkey and Europe
  1. Tez No: 288104
  2. Yazar: ELA ESRA GÜNAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde azınlıklara ilişkin sorunların temelinde hukuki statü ve kamusal alana katılım tartışmaları yer alıyor. Tarihsel süreçte Fransız Devrimi ile tüm dünyada toplumsal ve hukuksal olarak kabul gören eşitlik ve demokrasi anlayışı, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, devletlerin uluslararası hukuka uygun anayasal düzenlemeleri kabul etmesi ile sonuçlandı.Demokratik anayasal düzenlemelerde, bireylerin kamusal alana katılımı eşit yurttaşlık üzerinden gerçekleşir. Bu noktada, eşitlik devletlerin kendi anlayış çerçeveleri içerisinde yorumladığı, esnek bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Ulus devletler, benimsediği ulus anlayışına göre azınlıklara ilişkin kamusal katılım politikalarını şekillendiriyor. Demokrasinin temel tehdidi, kamu politikalarının yürütülmesinde mevcut durumunun bir çoğunluk sistemine dönüşmesidir. Hukuk, çoğunluğun gücünü sınırlayarak herkesin eşit bir zeminde kamusal alanda var olmasını sağlar. Ulus devletlerin, kamusal katılım politikalarında kullanılan kurumsal aygıtları, ne ölçüde demokratik bir temele oturttukları ve pratikte söz konusu aygıtların uluslararası hukukla uygunluğu tartışılması gerek bir noktadır.Demokratik hakların tanınması, toplumun istikrarını, toplumsal uzlaşmanın varlığını ve ulus devletin devamını sağlayacak tek çözüm yoludur. Bu nedenle demokratik süreçlerde azınlıklar ulus devletler için turnusol kağıdıdır. Kapitalizm, küreselleşme ve Avrupa Birliği gibi birliklerin etkisiyle atılan adımlar, demokrasi için küresel bir anlayış biçimini ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
Recent discussions on minorities mostly focus on problems about legal status and public participation. French Revolution has been universally accepted as the point that the idea of equality and democracy come out. After the SecondWorld War, states have implemented the universal laws to their constitution as an outcome.Constitutions that have been prepared with a democratic view has accepted the public participation of people as equal citizenship. At this point, equality is taking an amorph shape which is created with many perspectives of the states. Nationalist states are creating minority politics with their perspectives on their understanding of the nation. Main danger for democracy at this point is how they see the public politics. Law limits the power of majority and creates a place for public, which every citizen is equal. Nation-states? public participation politics and tools has to be challenged with international law to see how democratic the state is.Accepting the democratic rights creates a stable society and an environment for accordance and seems like the only way for the nation-states to survive. Therefore, minorities are the litmus test for the nation-states. With the forces of globalism and capitalism and unions like Europe has created a form of global understanding for democracy.