İlköğretim 7. sınıf matematik dersinde yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin başarı ve kalıcılık düzeyine etkisi
Influence of the method of creative drama primary school rade 7 mathematics courses on the level of success and permanence
- Tez No: 209057
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İZZET GÖRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim 7. sınıf matematik dersi ?Oran Orantı Ve Yüzde Hesapları? ünitesinin yaratıcı drama yöntemi ile işlenişinin öğrencilerin başarı ve kalıcılık düzeyine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2005?2006 Eğitim- Öğretim Yılı Koru İlköğretim Okulu 7. sınıflardan rasgele seçilen deney grubunda 23, kontrol grubunda 21, toplam 44 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada denk kontrol gruplu ön test- son test deney deseni kullanılmıştır. Deney grubunda yaratıcı drama yöntemiyle, kontrol grubunda geleneksel yöntemlerle ders işlendikten sonra elde edilen başarıyı ölçmek üzere son-test verilmiştir. Son test uygulandıktan 15 gün sonra aynı test, öğrencilerde bilgilerin kalıcılık düzeylerini ölçmek üzere kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde istatistiksel yöntem olarak ?t? testi kullanılmıştır. Araştırmada belirlenen denencelere dayalı olarak elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibidir: 1.Yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin (Anlatım, Soru-Cevap, Gösterip Yaptırma, Problem Çözme) kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin, öğrenme düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 2.Yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin, kalıcılık düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
In this research the effect of teaching ratio, proportion and percentage calculation unit of primary School 7th grade mathematics lesson with the method of creative drama on the level of success and permanence has been studied. The problem sentence of the research is ?Are teaching ratio, proportion and percentage calculations unit of primary School 7th grade with creative drama method of any effect on the level of success and permanence of the students? ? As the research is an experimental work the sample represents the universe for this reason appointing a universe is not performed. The sample of the research consists of 23 students in the experiment group, 21 students in the control group 44 randomly selected students from 2005-2006 Educational Year Koru Primary School 7th grade in total. In the research the equality of knowledge of the 7th grade students was measured with a pre-test before the ratio, proportion and percentage calculations unit. The same test was performed as the final -test to measure the success after the lesson was taught with creative drama in the experiment group and the conventional methods in the control group. 15 days after the final-test was performed the same test was performed as the permanence test to measure the level of permanence level of the students. T test was used as the statistical method to analyze the obtained data in the research.The results obtained from the trials in the research are the following: 1. There is a significant difference between the levels of learning of the control group students where the conventional teaching method was applied and experiment group students where the creative drama method was applied which is in favor of the experiment group. 2. There is a significant difference between the levels of permanence of control group students where the conventional teaching method was applied and experiment group students where the creative method was applied in favor of the experiment group.