Konaklama işletmelerinde yiyecek-içecek maliyetlerinin kontrolü ve muhasebeleştirilmesi
Food-beverage cost control and accounting in hospitality businesses
  1. Tez No: 209058
  2. Yazar: ÇAĞRI KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde turizm sektörü oldukça büyümüştür. Dolayısıyla, turizm sektöründe faaliyet gösteren otel işletmeleri varlıklarını sürdürebilmek ve belirlemiş oldukları hedefleri gerçekleştirebilmek için satışlarını arttırmak kadar maliyetlerini de etkin bir biçimde kontrol altında tutmak zorundadır. Kontrol edilmesi gereken maliyetler içerisinde yiyecek-içecek maliyetlerinin önemi büyüktür. Otel organizasyonu içerisinde yiyecek-içecek bölümü, menü plânlamasından başlayarak satışların değerlendirilmesine kadar yiyecek ve içecek malzemeleri üzerinde kontrol sağlamaya çalışırlar. Yiyecek-içecek maliyetlerinin kontrolünün etkili bir şekilde yapılabilmesi için, otellerin kendi özelliklerine uygun olarak, basit maliyet kontrol yöntemi, ayrıntılı maliyet kontrol yöntemi, standart maliyet kontrol yöntemi veya potansiyel maliyet kontrol yöntemlerinden birisinin seçilerek uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, yiyecek-içecek maliyet kontrol yöntemlerinden birisi olan basit maliyet kontrol yönteminin dört yıldızlı bir otel işletmesinde uygulanabilirliğini analiz etmek ve elde edilen sonuçlara göre önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the tourism industry has performed a huge growth. So, the hotel organisations operating within this sector must control their costs as well as increase their sales in order to be able to survive and reach the targets they have set. Among the costs to be controlled, the cost of food and beverage is of great importance. The food-and beverage department in the hotel organisations starting from menu plânning to evaluation of the sales tries to control the cost of food and beverage. In order to have an efficient food and beverage cost-control, in line with theirs characteristics of hotel organisations, one of the cost control methots should be chosen and implemented. The simple cost control method, the detailed cost control method, the standard cost control method, or the potential cost control method. The purpose of this study is to investigate the applicability of one of the costcontrol methods; the simple cost-control method, in a four-star hotel and make suggestions.