İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji ders programının öğrenme -öğretme ve ölçme değerlendirme yaklaşımları kapsamında incelenmesi( Muğla ili örneği)
A research about learnıng -teaching and assessment evaluation approaches of the primary school 5. grade science and technology program
- Tez No: 209061
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim 5. sınıflarında 2000?2001 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulan Fen Bilgisi programı ile 2004?2005 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulan Fen ve Teknoloji programın öğrenme?öğretme ve ölçme değerlendirme yaklaşımları kapsamında karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca program uygulamasını güçleştiren faktörlerin ne olduğu betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırma yeni Fen ve Teknoloji programında öngörülen öğrenme-öğretme ve ölçme-değerlendirme yaklaşımlarının ne ölçüde kullanıldığıyla ilgili uygulayıcılara, yöneticilere, program geliştirmecilere, öğretmenlere ve öğrencilere bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Muğla'daki ilköğretim 5. sınıf öğrenci ve 5. sınıfta görevli sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Muğla merkez ve dört faklı ilçedeki (Köyceğiz, Milas, Yatağan ve Fethiye) toplam 560 ilköğretim 5. sınıf öğrencisi ve 36 ilköğretim 5. sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde öğretmen ve öğrencilerin hem eski hem de yeni programı yaşamış olmaları dikkate alınmıştır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Öğrenme öğretme süreçleri ve değerlendirme yaklaşımları ile ilgili Öğretmen/ öğrenci ölçeği hazırlanmıştır. Ölçek hazırlanırken fen ve teknoloji programının temellerinde öngörülen öğrenme-öğretme ve ölçme?değerlendirme yaklaşımları esas alınmıştır. Öğrenci ölçeğinde 55 soru, öğretmen ölçeğinde 70 soru ve üç adet açık uçlu soru bulunmaktadır. SPSS 10 programı kullanılarak, yüzde (%), frekans (f) ve t testi ile veriler analiz edilmiştir. Sonuç olarak yeni programda öğrencilerin içeriğin seçimi ile ilgili karar sürecine daha fazla katıldığı, öğretmenlerin programın öngördüğü yöntem ve teknikleri süreçte kullanmakta olduğu, ancak zaman yetersizliğinden ve materyal eksikliği gibi bazı faktörlerin programın uygulamasını zorlaştırdığı görülmektedir. Öğrenme ve öğretme süreçlerinde yapılandırmacı yaklaşımın yeni programda daha fazla yer verildiği, ancak program felsefesinin bütünüyle kavranamadığı ii görülmüştür. Öğretmen görüşleri incelendiğinde etkinliklerin seçimi ve planlanması konusunda güçlüklerle karşılaşıldığı, buna neden olarak hizmet içi eğitimlerin yetersizliği ve yeni yöntem ve teknikler konusunda bilgi eksiklikleri olduğu bulunmuştur. Bunun yanında alternatif ölçme tekniklerine eski programa göre yeni programda daha fazla yer verildiği ancak öğretmenlerin alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarına yeterince kullanamadıkları bulunmuş ve halen geleneksel ölçme yaklaşımlarının kullanılmakta olduğu görülmüştür. Bulgulara dayanarak öğrenmen ve öğrencilerin yeni programın getirdiği yapılandırmacı yaklaşım sürecine adapte olmaya çalıştıkları ancak tam anlamıyla bu yaklaşımın uygulanamadığı, alternatif öğrenme ?öğretme ve ölçme değerlendirme yaklaşımları yanında geleneksel yöntemlerin de kullanılmakta olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this research, the Science program that put into practice in 5th class of primary schools in 2000?2001 education year and the Science and Technology program that put into practice in 2004?2005 education year are compared on the extent of learning-teaching and assessment-evaluation approaches. And also, the elements that maked he practice difficult are tried to be defined. The study aims to provide information to practitioners, managers, program developers, teachers and students about how much the learning-teaching and assessment-evaluation approaches in the new science and technology program are used. The sample of the research consisted of 5. grade students and teachers in Muğla. The sample of the research consisted of 560 fifth grade primary school students and 36 fifth grade primary school teachers from Muğla and four different towns (Köyceğiz, Milas, Yatağan and Fethiye). It was taken into consideration that teachers and students had experienced both the old and the new program. In the research, descriptive method was used. A teacher / student scale about learning-teaching processes and assessment approaches was prepared. The scale was based on the learning-teaching and assessment-evaluation approaches in the Science and Technology program. There were 55 questions in the student scale, 70 questions in the teachers scale and 3 open-ended questions.To analyze the data, percentage (%), frequency (f) and t-test were used in the program of SPSS 10. As a result, it is seen that students attend the process of decision about the choice of syllabus more in the new program, the teachers have been using the methods and techniques the program requires in the teaching process but they can?t perform facilities enough because of lack of time, and lack of material makes it difficult for them to conduct the new program. It was also seen that constructivist approach took part in the learning and teaching processes in the new program more iv but the philosophy of the program hasn?t been comprehended as a whole. When the teachers? perception were checked, it was found that they had faced with difficulties about the choosing and planning of the activities. The cause of this was found that there weren?t enough education programs and the teachers had lack of information about the new methods and techniques. Moreover, it was also found that alternative assessment techniques has a large portion in the new program more than the old program but they aren?t used by the teachers enough and it was seen that traditional evaluation approaches are still being used. Based on the findings, it can be said that the students and the teachers are trying to adapt to the constructivist approach process but it isn?t being practised exactly and beside the alternative learning-teaching and assessment-evaluation approaches, the traditional method is also being used.