Beyin temelli öğrenme yaklaşımıyla öğrenme stratejilerinin öğretiminin öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisi
The effect of teaching learning strategies by brain based learning approach on students reading comprehension skills
- Tez No: 209060
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLAL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, beyin temelli öğrenme yaklaşımı yardımıyla öğrenme stratejilerinin öğretiminin öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmada; ? Ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin var olan öğrenme stratejilerini belirlemek, ? Beyin temelli öğrenme yaklaşımıyla öğrenme stratejilerini öğretmek, ? Beyin temelli öğretim stratejileriyle öğretilen öğrenme stratejilerinin öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini ölçmek, ? Beyin temelli öğretim stratejileriyle öğretilen öğrenme stratejilerinin öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin kalıcılığı üzerindeki etkisini ölçmek, amaçlanmıştır. Bu araştırmanın örneklemini, Muğla Yatağan Lisesinden rastgele seçilmiş iki farklı 9. sınıftan toplam 60 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın deneysel uygulamaları 2005?2006 eğitim öğretim yılının 2. döneminde Nisan ayının ilk haftası başlamış ve 6 haftalık bir uygulama dönemini kapsamıştır. Uygulamanın başlangıcında öğrencilere ön test olarak var olan okuma yetilerini öğrenmek için güvenirliği hesaplanan bir Okuduğunu Anlama Testi ve var olan öğrenme stratejilerini öğrenmek için de Öğrenme Stratejilerini Belirleme Ölçeği (Weinstein ve Mayer) uygulanmıştır. Altı haftalık uygulama sürecinde, deney grubundaki öğrencilere öncelikle beyin temelli öğrenme hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra BTÖ yaklaşımıyla öğrenme stratejileri, okuma becerileriyle bütünleştirilmiş olarak öğretilmiştir. Kontrol grubunda ise, geleneksel yönteme göre strateji öğretimi yapılmıştır. Uygulama sonrası daha önce ön test olarak verilen okuduğunu anlama testi her iki gruba da son test olarak tekrar verilmiştir. Uygulamadan iki hafta sonra ön test ve son test olarak uygulanan okuduğunu anlama testi kalıcılık test olarak tekrar uygulanmıştır. ii Araştırma bulgularına göre, BTÖ yaklaşımıyla yapılan strateji öğretiminin İngilizce dersinde okuma anlama becerileri ve bu becerilerin kalıcılığı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen bu sonuca göre, BTÖ yaklaşımının öğrenme stratejilerinin öğretiminde kullanılabileceği önerisinde bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching learning strategies by brain-based learning approach on reading comprehension skills and retention of learning was searched. In this study, ? To define the existing learning strategies of 9th grade high school students, ? To teach the learning strategies by brain-based learning approach, ? To assess the effect of learning strategies taught by brain-based teaching strategies on reading comprehension skills, ? To measure the effect of learning strategies taught by brain-based teaching strategies on retention of learning were aimed. The sample of the study consisted of 60 ninth grade students who were selected randomly from two seperate classes of Muğla Yatağan High School. The experimental studies of the study started in the second term of 2005-2006 education year, in the first week of April and after 6-week-study, it was completed. At the beginning of the experimental study, in order to learn the students? existing reading comprehension skills, a reading comprehension test was given and in order to learn their learning strategies, a scale of defining learning strategies (Weinstein and Mayer) was held. During the 6-week-study, in the experimental group, information about brainbased learning was given first and then learning strategies were taught with the activities of reading with brain-based learning approach. In the control group, learning strategies were taught with the activities of reading with traditional teaching method. At the end of the experimental study, the academic achievement test was given as a post test to both groups. Two weeks later, the same test was given as a retention test to both groups. iv According to the results obtained in the research, teaching learning strategies with the brain-based learning approach has a positive and meaningful effect on reading skills and retention of these skills in English lessons. With the help of the results, it can be advised that brain-based learning approach can be used in teaching learning strategies.