Üretkenlik-istihdam ilişkisi: Türkiye imalat sanayi üzerine bir uygulama
Productivity-employment relationship: An application on the turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 209072
  2. Yazar: TÜLİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojik ilerlemeler sonucu ortaya çıkan üretkenlik artısları, mevcut emek ve sermaye gibi üretim faktörleri ile daha fazla mal ve hizmet üretilmesine ya da mevcut üretim miktarının daha az faktör kullanarak elde edilmesine olanak vermektedir. Üretkenlik artıslarının, aynı üretim faktörlerini kullanarak üretimi arttırma boyutunu öne çıkranlar, teknolojik ilerlemelerin istihdamı arttıracagını savunurken; teknolojik gelismenin, aynı üretimi daha az üretim faktörüyle gerçeklestirme boyutu üzerinde duranlar ise istihdamın bu durumdan olumsuz etkilenecegini savunmaktadır. Ancak üretkenlik artıslarıyla istihdamın degisimi arasında sistematik bir iliski oldugunu destekleyen bulgular oldukça azdır. Üretkenlik-istihdam arasındaki iliskinin Türkiye için test edilmesine yönelik yapılan bu çalısmada, 1950-2006 döneminde, emek üretkenligi ve istihdam arasındaki iliskiler, zaman serisi teknikleri Vektör Otoregresif (VAR) ve Vektör Hata Düzeltme (VEC) modellerince test edilmeye çalısılmıstır. Etkiye tepki fonksiyonları ve varyans ayrıstırması sonuçları, pozitif üretkenlik soklarının istihdamı pozitif etkiledigini göstermistir. Ayrıca, 1980-2000 dönemi için Türkiye özel sektör imalat sanayinde, dinamik panel veri kullanılarak genellestirilmis momentler yöntemiyle (GMM), kısa ve orta dönemde üretkenlik-istihdam iliskileri analiz edilmistir. Kısa dönem analizi çerçevesinde, istihdam artısının emek üretkenligi ve ücretlerdeki artısla olan iliskisi; orta dönemde istihdam artısının toplam faktör verimliligi, sermaye stoku ve katma degerdeki artıslarla iliskisi test edilmeye çalısılmıstır. Elde edilen bulgular, istihdamın emek üretkenligi ve toplam faktör verimliliginden negatif olarak etkilendigini göstermektedir. Bu sonuçlar, 1950-2006 dönemi için zaman serisi analizlerinin bulgular ile birlikte degerlendirildiginde, üretkenlik artısı kısa dönemde istihdamı azaltsa da uzun dönemde arttırıcı etkilere yol açtıgı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Productivity improvements resulting from technological progress enables the economy to produce more output with the same amount of production inputs or producing the same amount of outputs by using fewer production inputs. Those who emphasize the role of productivity in increasing output and welfare think that productivity increases employment. But those who emphasized the role of productivity in producing the same amount of output with fewer inputs think that productivity reduces employment. However, there is not much evidence supporting the idea that higher productivity growth leads to lower employment. In this study, productivity and employment relationships are examined in the Turkish economy for the period of 1950-2006 by using time series techniques namely Vector Auto-regressions (VAR) and Vector Error Correction (VEC). The impulse response functions and variance decomposition results indicate that, positive productivity shocks have positive effects on employment. Additionally, the productivity-employment relationships is analyzed for the Turkish private sector manufacturing industries for the period of 1980-2000 by using a dynamic panel data method namely Generalized Methods of Moments (GMM). Two models are used in the analysis in order to distinguish between short and medium run evidence. While in the short run, the relationship among employment growth, labor productivity growth and wage growth is being examined, in the medium run the relationship among employment, total factor productivity, capital stock and value added is analyzed. The results indicate that, both labor productivity and total factor productivity seem to have negative effects on employment. When the results of time series and the results of panel estimates combined together, it can be asserted that productivity improvements reduce employment in the short run but increase employment in the long run.