Muhasebe meslek mensubu olmak isteyenlerin etik değer anlayışlarının belirlenmesi ve Muğla Üniversitesi uygulaması
Determination of the understanding of ethical value of those who want to be the member of accounting profession and the case of Mugla University
- Tez No: 209071
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Muhasebecilerin topluma karsı olan sorumlulukları diğer mesleklere oranla daha fazladır. Dolayısıyla, muhasebe mesleği açısından toplumun güvenini sağlamak önde gelen kosullardan biridir. Muhasebeciler de her meslek grubunda olduğu gibi, çeliskide kaldıkları ve karar vermekte zorlandıkları durumlarla karsılasabilmektedirler. Çünkü, muhasebe mesleği yürütülürken ele alınan konular, muhasebe meslek elemanlarının farklı sonuçlara ulasmasına neden olabilecek bir yapıya sahiptir. Bunların nasıl çözümleneceği, meslek mensuplarının yasadıkları sorunlardan birini olusturmaktadır. Bu olumsuzluklar karsısında muhasebe meslek örgütleri, meslek etiği kurallarını olusturma ihtiyacı duymuslardır. Bu amaçla muhasebe mesleğinde olusturulan etik kurallar ile ahlak dısı davranıslara bir sınır getirilmeye çalısılmıs ve belirsiz durumlara yol göstermesi amaçlanmıstır. Her ne kadar muhasebe meslek örgütleri, muhasebe etiği ile ilgili bu düzenlemeleri meslek mensuplarına benimsetmeye veya yaptırımlarla uygulatmaya yönelik çalısmalar yapsalar da muhasebe meslek etiği eğitiminin ilk olarak verildiği veya verilmesi gerektiği kurumlar yüksek öğretim kurumlarıdır. Çünkü muhasebe meslek mensuplarının mesleki yeterliliklerinin sağlanmasında eğitimin rolü son derece büyüktür. Mesleki yeterlilik için gerekli olan muhasebe eğitimi içinde muhasebe meslek etiği eğitiminin de verilmesi gerekmektedir. Bu tezin temel amacını, muhasebe mesleğinin uzmanlasması amacıyla eğitim veren Muğla Üniversitesi, ?ktisadi ve ?dari Bilimler Fakültesi, ?sletme Bölümü'nde öğrenim gören ve muhasebe meslek mensubu olmak isteyen öğrencilerin, etik değer anlayıslarının belirlenmesi ve etik ilkelere duyarlılık düzeylerinin gelismesini sağlamak amacıyla eğitim asamasında yapılması gerekenleri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
As in other professions, accountants may come across ethical dilemmas in their professional lives and these dilemmas usually turn into interest conflicts because the subjects with which the profession of accounting deals with are of a nature having a potential of leading different accountants to different conclusions. How to deal with these ethical dilemmas is one of the problems experienced by the members of the profession. These problems experienced by its members led associations of accounting profession to determine the ethical codes of the profession. The purpose of the ethical codes of the accounting profession is to prevent unethical behaviors from happening and to offer possible solutions to contradictory situations. Professional ethical codes and compliance with them are important for those who want to perform the accounting profession as well as those who are actually doing the job. Although acounting profession associations have some attempts to encourage their members to adopt and even to compel them to adopt these regulations related to ethics of accounting, the accounting profession ethics training should be provided primarily by higher education institutions because education has an important role in the provision of professional capabilities. In the training provided to equip the accounting professionals with these capabilities, training for the ethics of accounting profession should be included. The aim of this thesis is to make a research on the candidate accountants? sensitivity level for and perception of ethical principles who are studying as students in the departments of Business Administration of the Faculties of Economics and Administrative Sciences of Mugla University. Moreover, it offers some suggestions in order to improve the understanding and adaptation of the principles by them.