19. yüzyılda Mersin'in kentsel gelişimi
Urban development of Mersin in 19. century
  1. Tez No: 209073
  2. Yazar: TÜLİN SELVİ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Şehircilik ve Bölge Planlama, History, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Mersin'in kentsel gelişimini başlatan sürecin, üst ölçekten alt ölçeğe doğru, imparatorluk dışındaki gelişmeler, imparatorluk içindeki gelişmeler ve özel olarak da Çukurova'daki gelişmeler olmak üzere pek çok bileşeni vardır. Mersin'in bir kent olarak belirmeye başladığı 1800'lü yıllar, söz konusu bileşenlerin kesiştiği döneme denk gelmektedir. Kentin, liman kentlerinin yıldızının parladığı bir dönemde, aynı kıyıda sıralanan pek çok liman kentini geride bırakan bir hızla geliştiği ve geleneksel Osmanlı kentinden farklılaştığı görülmektedir. Ancak, Mersin'i farklı kılan esas öğe, kentin oluşum sürecidir. 19. yüzyıl Mersin'de, gelişen ticari fonksiyonları, sanayi ve demiryolu, karayolu gibi bu işlevi daha da güçlendiren kentsel altyapı yatırımları ile yepyeni ve kendine özgü bir kentsel doku üretmiştir. Bir ticaret ve liman kenti olarak Mersin'e kimlik kazandıran 1800'lü yılların ortalarından itibaren başlayan kentleşme süreci kenti, 19. yüzyılda önemli değişimler geçiren pek çok Osmanlı kentinden farklılaştırmıştır. Çünkü Mersin, pek çok Osmanlı kentinin geleneksel dokusuna yeni ve modern unsurların eklendiği ya da geleneksel kent dokusu öğelerinin işlevlerinin değiştiği bir dönemde gelişmiştir. Oysa 19. yüzyıl, imparatorluk sınırları içindeki pek çok kenti değişip dönüştürürken Mersin'de yepyeni bir kentin oluşumunu sağlamıştır. Bu durum Mersin'i, geleneksel Osmanlı kent yapısından farklılaşan, kendine özgü bir kentsel dokuya sahip kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of the urban development of Mersin has many components - differing from macro scale to micro scale- which are the developments inside and outside the empire and the developments at Çukurova particularly. 1800ies, the years that Mersin appeared to be a city, is the period that the foregoing components intersected. It?s seen that, at a period when the port cities had been on the rise, the city had been developed at a great pace, leaving behind many of the port cities which were lined up at the same shoreline and deviated from the traditional Ottoman city. However, the main element that makes Mersin unique is the formation process of the city. 19 th century, had created a new and authentic urban structure with developing commercial functions and supporting urban infrastructure investments like industry, railroads and highways. The process of urbanization, beginning from mid 1800ies that provided Mersin an identity as an industry and port city, has deviated the city from many other Ottoman cities which also had undergone many precious alternations at 19th century. Because Mersin had developed at a time when new and modern elements had been added to the traditional structure of many Ottoman cities or the functions of traditional urban structure elements changed. 19th century, provided the formation of a brand new city in Mersin whereas, it only changed and transformed many cities in the borders of empire. This is what makes Mersin a city that has a unique urban structure deviating from traditional Ottoman urban structure.