Duyuş eğitiminde eşlik çalgısı olarak klasik gitarın kullanımı
Using classical guitar as an accompaniment instrument in ear training
  1. Tez No: 209077
  2. Yazar: CAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. E. BERİKA İPEKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Duyus egitiminde kullanılan eslikli okuma parçalarının, piyano için yazılmıs eslik partilerini klasik gitara uyarlama çalısması, öncelikle söz konusu parçalar üzerinde ayrıntılı bir tarama yapmayı gerektirdi. Bu tarama yapılırken dikkat edilecek en önemli konu ise, seçilen parçalardaki eslik partilerinin klasik gitarla yorumlandıgında sanki piyano için degil de klasik gitar için yazılmıs oldukları izlenimini verme zorunlulugu idi. Repertuarın belirlenmesindeki bir diger etken, sonuçlandıgı takdirde çalısmanın ögretici bir amaç için kullanılabilir olmasıydı. Bu yüzden çesitli eslikli okuma metotlarından farklı seviyelerde parçalar belirlemek yerine, tek bir metodun ilk üç serisi üzerinde çalısmayı daha makul buldum. Böylece su an incelediginiz çalısma, belki yine benim tarafımdan belki de çalısmamın esin verdigi bir baska meslektasım tarafından, daha da ileriye götürülebilir ve duyus egitiminin basından sonuna dek kullanılabilecek tutarlı bir metot haline dönüsebilir.
Özet (Çeviri)
A detailed scan on the subject is primariliy required in order to trascript the piano accompaniments of the songs used in ear training for classical guitar. While doing the scanning, the most important subject which requires caution is that the accompaniment parts in chosen songs played with the classical guitar must give the impression as if they were written for classical guitar, not for piano. Another factor in determining the repertory is that the project can be used for a didactique aim when it's completed. For this reason, studying on the first three volumes of a ear training book is found more reasonable, rather than choosing songs with different levels on various books containing songs with accompaniment. Thus, this study may be improved, again by myself, or by a colleague inspired by my study and it can be transformed as a consistent method from the beginning to the end of ear training