Türkiye'de özel televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde şiddet olgusu
Violence in Turkish private television channels prime time news
  1. Tez No: 209075
  2. Yazar: M. TAHİR KARABOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR ERJEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalısma, Türkiye'de özel televizyon kanallarında yayımlanan ana haber bültenlerinde siddettin ne sıklıkta yer aldıgını ve siddet içeren haberlerin nasıl sunuldugunu ortaya koymaya çalısmaktadır. Bu arastırmanın verileri Türkiye'deki özel televizyon kanallarından, Kanal D, Star, Show ve Flash televizyonlarında 4 Eylül 2005 ile 30 Aralık 2005 tarihleri arasında yayınlanan aksam ana haber bültenlerinin video kayıtlarından olusmaktadır. Her bir televizyon kanalı için 7 günlük haber bülteni tesadüfi olarak seçilmistir. Böylece, dört kanaldan toplam olarak 28 haber bülteni ve 479 haberden olusan bir örnekleme ulasılmıstır. Bu örneklemde Kanal D 127, Flash TV 106, Show TV 127 ve Star TV 119 haber ile yer almıstır. Çalısma temel olarak betimsel bir çalısmadır. Haber metinlerinin analizi televizyon kanalı, haberin türü, haberin siddet içerip içermemesi, haberlerdeki siddet türleri ve siddet ögeleri degiskenleri üzerinden yürütülmüstür. Bu degiskenlerin ise vuruk tanımlamalarından yola çıkılarak her haber kodlanmıs ve veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) ortamında, arastırma sorularını yanıtlamak üzere betimsel analize tabi tutulmustur. Ayrıca seçilen 28 örnek haber üzerinden, televizyon haberlerindeki siddetin sunumu haber baslıkları, görüntü özellikleri ve dil özellikleri açısından incelenmistir. Bulgular özel televizyon kanallarının ana haber bültenlerinin birçok haber türünde yüksek oranda fiziksel, sözel ve görsel siddet içerdigini göstermistir. Sadece kriminal haberler degil diger haber türlerinde de, (örnegin, siyaset, magazin, saglık ve dini haber türlerinde) siddet içerigine rastlanmıstır. Haber bültenlerinde en çok tekrarlanan haber türü kriminal haber olarak belirlenmistir. Üç siddet türü içinde görsel siddetin ilk sırada yer aldıgı gözlemlenmistir. Arastırmanın bulguları, haberlerin yüksek oranda siddet içermesinin kamu yararı açısından ne gibi olumsuz sonuçlar getirebilecegi, haberlerin sunum biçimi ile siddetin toplumsal alanda yaygınlasabilecegi boyutlarında tartısılmaktadır. Arastırma bulguları bilgi merkezli haber anlayısından izleyicilerin duygularını hedefleyen görsel sov ve eglence (eglenceli-siddet) merkezli bir anlayısa dogru bir degisim yasanmakta oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the frequencies and presentation of violence in prime time news on private television channels in Turkey. Data have been gathered from prime time news on the four of private television channels in Turkey called Kanal D, Star, Show and Flash TV between 4th of September and 30th of December in 2005. For each television channel 7 days of prime time news have been selected randomly. As a result, a sample of 479 news has been achieved including 28 prime time news programs of four television channels. In this sample television channels have been represented as following: Kanal D with 127, Flash TV with 106, Show TV with 127 and Star TV with 119 news. Present study is a descriptive study. Content of television news has been analyzed through the variables called name of television channel, type of the news, violence inclusion, type of the violence and violence elements included. Data have been coded with the help of operational definitions of the variables and analyzed at SPSS (Statistical Package for Social Sciences) by following the research questions. In addition, on a sample of 28 news, presentation of violence in news has been analyzed through heads of the news, picture and language features of these news. Findings have showed that various types of television news included high rates of physical, oral and visual violence. It is founded that not only in criminal news but also in other types of news such as political, magazine, health and religious news include some kind of violence. The criminal news has appeared as mainly repeated type of news. Visual violence has appeared largely among the other types of violence. The findings of the study have been discussed through the effects of high rates of violence in news on public interest and reproduction of violence in society. It was detected that broadcasting conception of television has been changing from information centered broadcasting to happy violence broadcasting.