Farklı müzik algılarına sahip sınıf öğretmenlerinin öğrencilerinin müzik tutumlarının karşılaştırılması
The Class teachers who have got various music deceptions and comparing the students attitudes towards music
  1. Tez No: 189040
  2. Yazar: TANER TENKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
FARKLI MÜZ K ALGILARINA SAH P SINIFÖĞRETMENLER N N ÖĞRENC LER N N MÜZ KTUTUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASITANER TENKOĞLUÖZETAraştırmada amaç; Temel Eğitim I.Kademeden mezun olmak üzere olanöğrencilerin müziğe ilişkin tutumlarını tespit edip, öğrencilerin bu tutumlarındasınıf öğretmenlerinin müziğe ilişkin algılarına göre farklılık oluşup oluşmadığınıortaya çıkarmaktır.Bu genel amacı gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır.1. Temel Eğitim I.Kademe 5.Sınıf Öğrencilerinin Müzik Tutumları KişiselÖzelliklerine Göre Farklılaşmakta Mıdır?2. Temel Eğitim I.Kademe 5.Sınıf Öğrencilerinin Müzik Tutumları SınıfÖğretmenlerinin Kişisel Özelliklerine Göre Farklılaşmakta Mıdır?3. Temel Eğitim I.Kademe 5.Sınıf Öğrencilerinin Müzik Tutumları SınıfÖğretmenlerinin Müzik Algılarına Göre Farklılaşmakta Mıdır?Araştırmada veri toplama aracı olarak geçerliliği ve güvenirliliği yapılmış,müziğe ilişkin tutum ölçeği (M TÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen ve sınıföğretmenlerinin müzik eğitimi ili ilgili algılarını yansıtan anket kullanılmıştır.Araştırmada verilerin çözümlenmesi için, SPSS 11.0 bilgisayar programıkullanılmıştır. Araştırmada t-testi ve tek boyutlu varyans analizi (Anova), istatistikteknikleri kullanılmıştır.Yapılan araştırma sonucunda amaçlanan hedeflerle ilgili bulgular özetleşu şekildedir;A- Temel Eğitim I.Kademeden Mezun Olmak Üzere Olan ÖğrencilerinMüzik Tutum Puanlarının Kişisel Özelliklerine Göre Farklılaşmakta mıdır?Temel Eğitim I.Kademe öğrencilerinin müzik tutumlarının, Öğrencilerincinsiyeti değişkenine göre, kız öğrenciler lehine farklılaştığı; Sınıf MevcuduDeğişkenine Göre, sınıf mevcudu fazla olan sınıflarda okuyan öğrenciler lehinefarklılaştığı görülmüştür.Temel Eğitim I.Kademe öğrencilerinin müzik tutumlarının okuduklarıokulda Koro Faaliyetlerinin Olma durumu değişkenine göre ve okudukları okuldaMüzik Odası Olma durumu değişkenine göre, anlamlı düzeyde farklılaşmadığısonucu bulunmuştur.B- Temel Eğitim I.Kademeden 5.Sınıf Öğrencilerinin Müzik Tutumları,Sınıf Öğretmenlerinin Kişisel Özelliklerine göre Farklılaşmakta mıdır?Temel Eğitim I.Kademe 5. Sınıf Öğrencilerinin Müzik Tutumlarının, sınıföğretmenlerinin cinsiyeti, meslek kıdemi ve mezuniyet durumu değişkenlerinegöre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı sonucu bulunmuştur.C- Temel Eğitim I.Kademe 5.Sınıf Öğrencilerinin Müzik Tutumları, SınıfÖğretmenlerinin Müzik Algılarına Göre Farklılaşmakta mıdır?Temel Eğitim I.Kademe 5.Sınıf öğrencilerinin genel müzik tutumlarının;sınıf öğretmenlerinin,Hoşlandıkları müzik türüne;Gittikleri konser türüne;Mesleğini sevme ve ilk sırada tercih etmelerine;Müzik dersini sevmelerine;Müzik dersinin amacı konusundaki fikirlerine;Müzik dersinde kullandığı yöntemlere;Derste müzik dinletisi yapmalarına;Ders öncesinde mutlaka ses ve nefes çalışmalarına yer vermelerine;Ses eğitimi için en uygun yaş konusundaki fikirlerine;Müzik dersinde dramayı kullanmalarına;Ders için hazırlanmış kitaplardan tam anlamıyla yararlanmalarınagöre anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucu bulunmuştur.Bulunan bu farklılaşmalar dışında Sınıf Öğretmenlerinin,- Amatör veya profesyonel, müzikle uğraşmasına;- Şarkı söylemekten hoşlanıp hoşlanmamasına;- Kendilerini müzikte yetenekli kabul edip etmemesine;- Müzik ile ilgili yayınları takip edip etmemesine;- Müzik dersi faaliyetlerinde diğer öğretmenlerle iş birliği içinde olmalarına;- Mesleği icra ederken bilgilerini geliştirme ihtiyacı duyup duymamasına;- Mesleki eğitiminde, müzik dersine yönelik yeterli eğitim alıp almadığıkonusundaki düşüncesine;- Hizmet içi eğitimin yararlı olacağına inanıp inanmamasına;- Müzik dersine ayrılan süreyi yeterli bulup bulmamasına;- Müzik dersi haftada kaç saat olmalıdır? Sorusuna verdiği cevaba;- Müzik dersinin öğrenciler üzerinde etkili olduğuna inanıp inanmamasına;- Sınıf öğretmenlerinin, müzik dersi için öğrenciye yeterli altyapıyı verebildiğineinanıp inanmamasına;- Müzik programının eğitim ilke ve amaçlarını gerçekleştirmede yeterli olduğunainanıp inanmamasına;- Müzik dersi programını derslerde uygulamasına;- Müzik dersini disiplinler arası derslerin uygulamasında araç olarak kullanıpkullanmamasına;- Müzik dersi için kaynak araç ve gereçlerinin yeterli olup olmamasına;- Her hangi bir müzik çalgısını okul şarkılarına eşlik edebilecek şekilde çalıpçalamama durumuna;- Okul şarkılarına eşlik edebilecek şekilde çalabildiği müzik çalgısı türüne;- Şarkı repertuarı oluşturmada zorluk çekip çekmemesine;- Ders dışında koro faaliyetleri yapıp yapmamasına, göre Temel Eğitim I.KademeÖğrencilerinin Müziğe ilişkin Tutumlarında anlamlı düzeyde farklılaşma olmadığısonucuna varılmıştır. Bu değişkenlerde genel müzik tutumlarında anlamlı düzeydefarklılaşma bulunmazken Müzik Tutumlarının bazı alt faktörlerinde anlamlıdüzeyde farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE CLASS TEACHERS WHO HAVE GOT VAR OUS MUS CDECEPT ONS AND COMPAR NG THE STUDENTS ATT TUDESTOWARDS MUS CTANER TENKOĞLUSUMMARYPurpose of the research; is to determine the student?s approaches to musicthat are graduating from the 1st Level of Elementary Schools, and to find out whetherthe instructor?s perception related to music lead to variation over the student?sapproaches for music.For realising that mentioned overall aim, answers for those following questions weresearched.Do Approaches of Elementary Education 1st Level 5th Class Student?s1.Approaches for Music Vary According to Their Personal Traits?Do Approaches of Elementary Education 1st Level 5th Class Student?s2.Approaches for Music Vary According to Their Class Teacher?s Personal Traits?Do Approaches of Elementary Education 1st Level 5th Class Student?s3.Approaches for Music Vary According to Their Class Teacher?s Perceptions Related toMusic?In the present research, a scale for perception related to music (M TO) of whichvalidity and confidence is performed as a data collection tool and a questionnaire developed bythe researcher reflecting approaches of music instructor?s perceptions for the education ofmusic were applied.In the research for the analyses of the datas, SPSS 11.0 computer programme wasused. In the research t-test and unidimensional variance analysis (Anova), statistical methodswere used.At the end of the research performed findings for the confirmed outcomes were asfollows in summary:A-Do Scores For Music Differ due to Personal Traits of Graduating Student?s From1st Level of Elementary School?It was confirmed that approaches for music for Elementary School 1st Level student?svaries in favour of female student?s on the Basis of Student?s Gender Variant, On the Basis ofNumber of Students Variance it was confirmed that it varies in favour of the student?s takingeducation in crowd classes.It was determined that approaches for music of the students in Elementary School 1stLevel student?s on the basis of their participation in Music Activities in the school where theystudy and on the basis of whether a Music Room is Present in their school or not is notsignificantly varied.B- Do the student?s approach in Elementary School 5th Level change on thebasis of Class Teacher?s Approaches for Music?It was confirmed that approaches of the student?s for music in ElementarySchool 5th Class Student?s scores do not significantly changed on the basis of classteacher?s gender, professional seniority and graduation circumstance.C- Do the student?s approach change in Elementary School 5th according tothe Class Teacher?s perceptions about the music?It was determined that Overall Music approaches of Ist Level 5th Class Studentsconsiderably varies according to;Kind of the Music Class Teacher enjoyConcert type he/she enjoyHis/her love for his/her job and whether it was his/her first choice or not.His/her Love for the music class;His/her ideas related to the purpose of the music claassThe methods he/she implementThe fact that whether they play music in the classroom or not.Implementing sound and breathing practices before the classHis/her ideas about the most convenient age level for sound trainingHis/her usage of drama in music class.His/her getting use of the materials provided for the class.Apart from those variations, according to Class Teacher?s;-Dealing with music, in an amateur or professional way.-Enjoying or not enjoying singing-Considering themselves enough skillful for music or not,- His/her cooperation with other teachers in music class activities- Following publications about music-Feeling the need for developing their knowledge while they are carrying outthe profession, or not.-In their vocational education, their ideas about whether they had satisfactoryeducation for music lesson, or not-Believing that in-service education is going to be useful, or not-Finding the space of time given for music lesson enough, or not-The answer they give to the question of ?How many classes should be given for musiclesson per week?-Believing the music lesson is going to be influential on students, or not-Believing that they could provide sufficient substructure to the students for the musiclesson or not.-Believing that curriculum of the music lesson is sufficient in executing the principlesand goals of the education.- Implementation of the curriculum in music courses,-Using music lesson as a means of implementation of interdisciplinary lessons, or not.-The adequacy of the materials and resources for the music lesson.-The fact that whether he can play an instrument with such an adequacy that he canaccompany to the school songs.- The instrument type that he can play with such adequacy that he can accompany tothe school songs.-The fact that whether he can have difficulty at organizing a repertoire.-Performing a choir activities apart from classes, or not;It was found out that no considerable alteration emerges on Elementary School1st Level Students? approach to music. In those variants while no considerablevariation takes place in overall attitudes towards music, some considerable alterationsare found in some sub-factors of their attitude towards music.