Yenilikçi teknolojik gelişme göstergesi olarak ar-ge harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye imalat sanayi üzerine bir inceleme
The impact of r&d expenditures on economic growth as an indicator of innovative technological development: An analysis on Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 209086
  2. Yazar: MEHMET AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin teknolojik yenilik performansını ortaya koymak ve Türkiye İmalat Sanayinin 1992-2001 döneminde sektörel düzeyde Ar- Ge harcamalarının ekonomik büyümeye katkısını ölçmektir. İmalat sanayi sektörel Ar-Ge harcamalarının ekonomik büyümeye etkisini ölçerken OECD tarafından kullanılan teknoloji sınıflaması kullanılmıştır. Buna göre alt sektörler yüksek-orta-düşük teknolojili sektörler olarak üç gruba ayrılarak analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar Türkiye'nin yenilik yeteneğinin yetersiz olduğunu ve yenilik göstergelerindeki performansının zayıf olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye imalat sanayinin üretim, istihdam sayısı, işyeri sayısı, ihracat açısından halen düşük teknolojili sektörlerde yoğunlaştığı görülmektedir. Ar-Ge harcamalarının AB ve OECD ülkeleri ortalamasının çok gerisinde olduğu tespit edilmiştir. Ar-Ge harcamalarına sağlanan desteklerin yetersizliği bunun bir nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Analiz sonuçları, Türkiye'de Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to lay bare the technological innovative performance of Turkey and to measure the contribution of the sector-base R&D expenditures of Turkish Manufacturing Industry between 1992-2001 to economic growth. In measuring the effect of R&D expenditures on economic growth, technology classification used by OECD was employed. In accordance with this, sub-sectors were analyzed by separating them into high-medium-low technology sectors. Results obtained reveal that the innovative ability of Turkey is inadequate and the performance in innovation indicators is poor. It is seen that Turkish manufacturing industry has concentrated on technology sectors low in production, employment, the number of establishment and export. It was also found out that R&D expenditures were well behind those of EU and OECD countries. The insufficient support for R&D expenditure has come up as one of the reasons for this. The results of the analysis suggest that there is a significant and positive relationship between R&D expenditures and economic growth.