Orman köylerinin kalkınmasına yönelik uygulanan politikaların yoksulluk düzeyi ve orman kaynaklarının kullanımına etkisi-Muğla örneği
Affects of policies toward forest villages development on poverty level and using of forest resources: The case of Mugla
  1. Tez No: 209087
  2. Yazar: EROL SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Yaygın bir küresellesme söylemi içinde yasayan dünyamız, aynı zamanda yoksul insan sayısının en yüksek düzeye ulastıgı bir dönemi yasamaktadır. Bugün yaklasık dünyadaki her bes kisiden biri yoksuldur. Yoksul insan sayısı yıllar itibariyle artıs göstermekle birlikte önlem alınmadıgı takdirde daha da artacagı konusunda görüs birligi bulunmaktadır. Günlük yasamda kisilerin kendi ekonomik durumlarını anlatmakta, ya da diger kisilerle karsılastırmalar yapmakta en çok kullanılan sözcüklerden biri olan yoksulluk, ekonomik açıdan tanımlanmasında güçlükler olan bir kavramdır. Bunun nedeni yoksullugun sınırlarının çizilmemis ve göreceli niteliginin fazla olmasıdır. Tarihin her döneminde toplumların farklı yöntem ve yaklasımlarla tanımlayıp çözmeye çalıstıkları bir olgu olmasına ragmen, üzerinde görüs birligine varılmıs bir yoksulluk tanımlaması bulunmamaktadır. Son yıllarda yoksulluk konusuna ulusal ve uluslararası düzlemlerde gösterilen duyarlılık artmaktadır. Ülkemizde ise gerek akademik gerekse ekonomi politikası düzlemlerinde henüz yeterli ölçüde ilgi gösterildigini söylemek mümkün degildir. Yoksullugun ölçülmesinde atılacak ilk adım, kimlerin yoksul olarak kabul edilecegidir. Bunun için öncelikle yoksulluk kavramı tanımlanmalıdır. Çalısmada yoksulluk sınırının olusturulmasında asagıdaki tanımlar kullanılmıstır. ? Alınması gereken asgari kalori miktarı yaklasımı (gıda yoksullugu). ? Temel gereksinimler yaklasımı (gıda+gıda dısı harcamalara göre yoksulluk). ? Göreli yoksulluk yaklasımı. ? Geliri kisi basına günlük 1 $'ın altında olma. ? Geliri kisi basına günlük 2,15 $'ın altında olma. ? Geliri kisi basına günlük 4,30 $'ın altında olma. Yoksullugun ölçülmesi ise Kafa Sayısı Endeksi yöntemine göre yapılmıstır. II Bir ülkede yoksulluk açısından temel grup, kırsal bölgede yasayanlardır. Kırsal yoksulluk, özellikle gelismekte olan ülkelerde tarım sektörünün hızla çözülerek gizli issizligin açık issizlige dönüsmesi olgusuna dayanır. Ekonomik gelisme sonucu tarım sektörünün milli gelir, istihdam ve dıs ticaretteki payı azalır. Ancak ülkemizde tarımsal nüfusun geregi kadar azalmaması, tarımda çalısanların gelirlerinin tarım dısı faaliyette bulunanların gelirlerinden daha az olması sonucunu dogurmustur. Bunun sonucunda ülkemizde kırsal yoksulluk oranının hem Türkiye geneli, hem de kentsel bölgelerdeki yoksulluk oranlarından daha yüksek oldugu görülmektedir. Türkiye nüfusunun %10'unu, kırsal nüfusun ise %57'sini olusturan orman köylüleri, sosyo-ekonomik bakımdan ülkemizin en geri kalmıs kesimini olusturmaktadır. Sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan yasam sartlarının yetersiz olması, onların orman kaynakları üzerinde önemli baskılar yaratmasını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle orman köylülerinin sorunlarını gidermek, köylülerin ormanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve bu köylülerin kalkındırmalarını saglamak amacıyla çesitli politikalar uygulanmaktadır. Çalısmada Mugla orman köyleri örnek olarak alınmıs, yapılan kalkındırma çalısmalarının orman köylerindeki yoksulluk düzeyine ve orman kaynaklarının kullanımına etkisi incelenmistir. Büyük oranda Orman Köy liskileri Genel Müdürlügü (ORKÖY) sorumlulugunda gerçeklestirilen kalkındırma çalısmalarının orman köylerinde yoksulluk riskini azaltıcı yönde etki yaptıgı, ancak gerek bu çalısmalardan az sayıda köylünün yararlanması, gerekse devlet ve özel sektör kurulusları arasında yasanan esgüdüm ve isbirligi eksiklikleri nedeniyle orman köylerinde yoksulluga son verilemedigi, kaçakçılık, açmacılık, otlatma gibi suçların önüne geçilemedigi görülmektedir
Özet (Çeviri)
In the globalized world, number of poor ha became considerably high. In today?s world almost one of every five people is poor. The number of the poor keeps increasing, however it?s agreed that unless necessary precautions are taken it will grow even faster. The term poverty commonly used in everyday life to express people?s economical situations and to compare with other people is a concept that is difficult to define. The reason for that is the fact that its border has not been clearly identified. Although in each phase of history this phenomenon has been tried to define by various societies in a different way and via different approaches, there is no specific definition of the poverty has yet been agreed upon. Recently concerns on poverty on a national and international basis tend to increase. In Turkey, however, there are neither academic nor political attention have been constructed. The first step in measuring the poverty is to determine who the poor is. In order to do that, firstly poverty concept must be described and a poverty line must be defined. In this study, the following terms have been used for the poverty line. - Approach of minimum amount of calorie to be taken (food poverty). - Approach of basic needs (food+ nonfood expenditure). - Approach of the relative poverty. - Below 1 $ per capita per day. - Below 2,15 $ per capita per day. - Below 4,30 $ per capita per day. In the measuring of poverty Headcount Index (HDI) has been used. IV The main group for poverty in a country is the one who live in rural area. Rural poverty depends on the phenomenon that in agriculture sector to disintegrate and turn to hidden unemployment into open unemployment in developing countries. As a result of economical development, the share of agriculture sector decreases in National income, employment and foreign trade. But due to the fact that the agricultural population in our country has not decreased as much as it needs to be, this has caused such a result that the income of those dealing with agriculture is less than those who do not deal with agriculture. As a result of this, it is seen that the poverty rate in rural area is higher than that of both urban areas and Turkey in general. Forest villagers, consisting %10 of Turkey?s population and %57 of the rural population, are the least developed class in Turkey. Having poor social, cultural and economical conditions, at the same time, they cause pressure on resource of forestry. For that reason various policies have been applied in order to eliminate the negative effects of forest villagers on forestry, to solve their problems, and to help their development. In this study, the forest villages in Mugla have been taken as sample. It is investigated that the effects of the attempts of development on the poverty level and using of forestry resources. To a great extentd the processes of development carried out under the responsibility of the General Directorate of Village and Forest Relations (ORKOY), it has been seen that this project has tend to decrease poverty risks but due to the fact that only a limited number of villagers can utilize the processes and the lack of corporation and coordination between state owned and private sectors, poverty in forest villages has not been finished and crimes such as smuggling, destruction of woodland and pasturing have not been stopped.