Kanto'nun değişim süreci ve yakın dönem icralarının değerlendirilmesi
The changing process of Kanto and the evaluation of recent epoch performances
- Tez No: 209088
- Danışmanlar: PROF. ŞEFİKA ŞEHVAR BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, ilk Osmanlı-Türk popüler müzik türü kantonun 136 yıllık tarihiiçinde değişimi müzik, icracı, icra tarzı, icra mekanları ve benzeri unsurlaraçısından incelenmiştir. Erken dönemden günümüze tespit edilen dönemler şuşekildedir: `Tuluat Tiyatroları Dönemi' (~1880-~1920); `78'lik Plaklar ve 45'lik rpmDönemi' (1900-1940/78'lik) (1965-1980/45'lik ve 33'lük); `Gazino (~1950-~1980) veEski İcraları Yeniden Canlandırma Dönemi' (~1960-1965); ve `RamazanEğlenceleri Dönemi' (~1980-2006). Kanto, icra tarzlarındaki farklılık açısından ise?Yeni Kanto? ve ?Eski Kanto? adıyla iki ana başlık altında incelenmiştir. Günümüzve yakın dönem kanto icraları üzerine yapılan alan araştırmasında sonucunda eldeedilen örnekler verilmiş geçmişten günümüze değişim ve müzikal yapı farklılığıişitsel örneklerle desteklenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the history of first Ottoman-Turkish popular music genre kantoand its changing process have been examined considering its musical structure,performance style, performance places and other related facts. From earlyperiod to today, periods of kanto are determined as follows: `Tuluat TheatresPeriod? (~1880-~1920), `78th Records and 45 rpm Period? (1900-1940/78th)(1965-1980/45th and 33rd), `Gazino (~1950-~1980) and New Representation ofOld Performances (~1960-1965)?, and `Ramadan Entertainments Period?(~1980-2006). I also benefitted from my fieldwork which covers recentperformances and gave listening examples of recent and old performances inorder to support the idea of change and musical structure difference.