Eksk bilgi altında stratejik dıs ticaret politikaları ve çevre
Strategic trade policies and the environment under incomplete information
- Tez No: 209096
- Danışmanlar: PROF. DR. BENAN ZEKİ ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalısmada amaç; gelismekte olan yerel bir ülkenin (Güney) ithalat tarifesi ve emisyonvergisini birinci asamada açıkladıgı ve gelismis bir ülkeden (Kuzey) yabancı birfirmanın üretimini nerede gerçeklestirecegine ikinci asamada karar verdigi, iki asamalıoyun-kuramsal bir model kurarak, optimum dıs ticaret ve çevre politikalarınıincelemektir. Yabancı firma, kendi ülkesinde kalıp Güney'e ihracat yapabilir veyadogrudan yabancı yatırım (DYY) yaparak üretimini Güney'de gerçeklestirebilir. Yerlifirmanın marjinal maliyeti herkes tarafından bilinmekte, ancak yabancı firma düsükmaliyetli veya yüksek maliyetli teknolojiye sahip olabilmektedir. Bu modelçözümlenerek, sadece kirliligin gelismekte olan ülkeye marjinal zararı yeterince küçükise, kirlilik yogun endüstrilerde DYY'ın yerel ülkede refah kazançları ile sonuçlanacagıgözlenir. Fakat, kirliligin marjinal zararı yüksek ise, o zaman yerel rekabet uluslar arasırekabete nazaran refah kayıpları ile sonuçlanır. Ayrıca bulunmustur ki, yabancıfirmanın teknolojisi hakkında eksik bilgi varsa refah kayıpları daha büyük olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to analyze optimal trade and environmental policies using a twostagegame theoretic model, where domestic developing country (the South) reveals thelevel of import tariff and emission tax in the first stage and the foreign firm from adeveloped country (the North) decides where to locate in the second stage. The foreignfirm can either stay in its own country and exports to the South or engage in foreigndirect investment (FDI) and produce in the South. Domestic firm?s marginal cost ispublicly known however, foreign firm can either have low cost or a high cost technology.Analyzing this model, it is observed that FDI in the pollution-intensive industries couldresult in welfare gains in the home country, only if the marginal damage of the pollutionfor the developing country is sufficiently small. However, if the marginal damage ofpollution is high, than domestic competition result in welfare losses compared tointernational competition. It is also found that, if there is incomplete information aboutthe foreign firm?s technology, the welfare losses could be even larger.