Performans değerleme sistemi etkinliğinin değerleyici ve değerlenen bakış açısından incelenmesi
Performance appraisal effectiveness ? ratee and rater?s perspective
  1. Tez No: 209097
  2. Yazar: AHMET FERDA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İşe yerleştirme, performans değerleme, eğitim ve motivasyon insan kaynaklarıyönetiminin dört temel unsurudur. Bunlar arasında performans değerleme,diğer üç sistemin kurulmasında bir önşart olması nedeniyle önem derecesindeen ön planda yer almaktadır. Ayrıca değerleme sayesinde çalışanlarınverimliliği belirlenir ve sürekli gelişim planlarıyla bireylerin desteklenmesi vegeliştirilmesi sağlanır. Sonuç olarak performans değerleme bir organizasyonuninsan kaynaklarının verimliliğini arttırmada temel bir gerekliliktir.Performans değerleme sistemleri, organizasyon üyelerinin ortak hedeflerdoğrultusunda etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. Dolayısıyla, hem kişiselolarak çalışanları hem de organizasyonu geliştirmek için kullanılan en kritikyönetim araçlarından biridir. Bu nedenle, değerleme sisteminin, arzu edilensonuçları yaratıp yaratmadığı, diğer bir deyişle etkinliği devamlı olarakölçülmeli, organizasyona daha fazla katma değer sağlaması için gereklidüzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, konuyla ilgili yazınincelenmiş ve bu doğrultuda bir performans değerleme sistemi etkinlik modeligeliştirilmiştir. Araştırılan etkinlik modellemesinde değerleyici ve değerlenenkonumunda olan çalışanların algı ve tutumları kullanılarak, değerleme sistemietkinliğini belirleyen unsurlar incelenmektedir.Teorik beklentiler doğrultusunda oluşturulan etkinlik modeli, kamununsahipliğini yaptığı özel bir işletmede sınanmıştır. Veriler, güncel yazınincelenerek özgün olarak hazırlanan bir soru formu aracılığıyla toplanmıştır.Soru formunda yer alan ifade grupları, önceki çalışmalarda geçerliliği vegüvenilirliği sınanmış ölçekler temel alınarak geliştirilmiştir. Toplanan veriler,yapılan betimleyici faktör analizlerinden sonra regresyon analizi yapılarakincelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, etkinlik modeli yenidenyapılandırılmış, modelin içerdiği unsurlar arasındaki ilişkiler açığaçıkarılmıştır. Araştırma sonuçları, daha önceden yapılmış çalışmalarlakarşılaştırılarak oluşan farklılıklar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Employee selection, performance appraisal, training, and motivation are thefour major topics of the Human Resources Management. Among these fourtopics, Performance Appraisal is the most important one because of the fact thatit is the pre-condition in forming the other conditions. Furthermore, anappraisal is helpful in means of determining the effectiveness of the employeeswhich concludes with the continuous improvement and support plans of theindividuals. Finally, a performance appraisal is a basic necessity to increase theeffectiveness of the human resources of an organization.?Performance Appraisal? systems help the organization members to workeffectively for a mutual target. For this reason, ?performance appraisal? is themost critical management asset to improve the quality of the individuals and theorganization. So it is extremely important to evaluate whether the results of the?performance appraisal? are the desired ones or not. In other words, theeffectiveness of the appraisal must always be evaluated. With regard to thisevaluation, new arrangements should be made to upgrade the effectiveness ofthe appraisal. In this study, related literature has been reviewed and aneffectiveness model of ?performance appraisal? system has been designedaccordingly. Regarding to this model, perceptions and the attitudes of theappraisers and appraisees are carefully observed, which helps to determine theelements of an effective appraisal system.The effectiveness model which is formed on the basis of the theoreticalexpectations was tested in a private sector organization which is owned bygovernment. All the data were collected with a questionnaire which wasprepared genuinely after reviewing the contemporary literature. The expressionpatterns of the questionnaire were based on the previous studies in which theirvalidity and the reliability were already approved. The collected data wereexamined with the regression analysis technique after the descriptive factoranalysis. Based on the findings of the analysis, the effective modeling was restructuredand the relationships between the elements of the model were clearlystated. Furthermore, the result of the investigation was compared with theprevious ones and the differences were commented.