Etik iklim ve tükenmişlik sendromunun kalite yönetim sistemleri üzerine etkileri : Bir laboratuvar uygulaması
Effect of ethical climate and burnout syndrome on quality management systems: An application on laboratory
- Tez No: 209105
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
sletmelerin ?müsteri memnuniyeti ve hayatta kalma? ilkesinin altında yatan olgu, degisen sartlara uyum saglama ihtiyacıdır. Yasadıgımız ortam büyük bir hızla degismekte ve bu degisiklige ayak uyduramayanlar hızla gerileme ve yok olma sürecine girmektedir. Bu kapsamda son yıllarda çalısma hayatında gittikçe önem kazanan etik kavramı, isletmelerin uzun vadede rekabet üstünlügü saglamasına yardımcı olmaktadır. Çalısmanın birinci kısmında; kurulus çalısanlarının paylastıgı etik ilke ve normların olusturdugu, isletmelerin ahlaki kimligini anlatan ?etik iklim? kavramı incelenmis; etik ölçüt ve analiz boyutları açıklanmıstır. Toplam kalite yönetimi anlayısında yapılan her isin müsteri odaklı olması ve dıs müsteri memnuniyetinin- isletme için en önemli kaynak olarak kabul edilen- iç müsteri memnuniyetiyle saglanacak olması düsüncesinden yola çıkılarak, ikinci bölümde çalısan ve müsteri arasındaki sosyal iliskiden kaynaklanan tükenmislik kavramı anlatılmaktadır. Alan arastırmasıyla, etik iklim ve tükenmislik sendromunun kalite yönetim sistemleri üzerinde etkisinin gösterildigi bir model belirlenmektedir. Bu modele göre etik iklim ile tükenmislik sendromu arasında negatif yönde anlamlı; tükenmislikle kalite yönetim sistemleri arasında negatif yönde anlamlı; etik iklim ve kalite yönetim sistemleri arasında pozitif yönde anlamlı bir iliski oldugu tespit edilmistir. Ayrıca kalite yönetim sistemlerini en iyi açıklayan bagımsız degiskenlerin yönetimin sorumlulugu ve ölçme- analiz- iyilestirme; etik iklimi en iyi açıklayan bagımsız degiskenlerin yardımsever ve ilkeli yaklasım; tükenmisligi en iyi açıklayan bagımsız degiskenlerin duygusal tükenme ve duyarsızlasma oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The fact underlying the management's principal of ? Consumer pleasure and survival? is a need of adapting themselves to the changing conditions. The environment in which we live is changing very quickly and those who do not keep up with these changes are remanining behind and disappearing. In this context, the concept 'ethic' which has, in recent years, increasingly having an importance in working environment helps managements to have a competitive advantage in a long term. In the first section of the study, the concept ?ethical climate? ,defining management's moral identity, is studied; ethical criterion and analysis dimension are explained. In the second section, burnout syndrome caused by a social relation between employer and consumer is explained through the idea that the outside consumer's pleasure which is regarded as the most important source for a management can be provided with the inside consumer's pleasure, and every work performed with an understanding of total quality managment must be focused on a consumer. With an area research, a model showing the effect of ethical climate and burnout syndrome on quality management system is determined. According to this model, a negative meaningful relation is found between ethical cilmate and burnout syndrome, also between burnout and quality managment system, and a positive meaningful relation is found between ethical climate and quality managment system. Moreover it is established that the best independence variables for the quality managment systems are management responsibility and measurementanalysis- improvement, for the ethical climate are benevolence and principled approach, and for burnout are emotional exhaustion and depersonalization .