Küresel işletmeler ve küresel işletmelerde farklılıkların yönetiminde kültürel farklılıkların önemi
Global companies and the importance of cultural diversity management in diversity management in the global companies
  1. Tez No: 209106
  2. Yazar: AYÇA TAŞAR ÜNALP
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
1980'lerin sonu ile 1990'ların basında isgücündeki demografik degisikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkan farklılıkların yönetimi, isletmelerin özellikle küresel ölçekte faaliyet gösteren isletmelerin basarısı üzerindeki olumlu etkilerinin anlasılmasıyla birlikte, örgütsel davranıs ve yönetim alanında önemli bir çalısma konusu haline gelmistir. Bununla birlikte farklılıkların yönetimi konusu, günümüzde sadece sosyal bilimciler ya da yöneticiler açısından degil, günlük yasamı içinde farklılıklara sahip kisilerle karsılasan sıradan insanlar için bile ilgi çekici olup oldukça popülerlik kazanmıstır. sletmelerde var olan farklılıkların anlasılması ve bu farklılıkların etkin bir sekilde yönetilerek, farklılıklardan kaynaklanan olumsuzlukları en aza indirebilmek, olumlu sonuçları ise maksimum düzeye çıkarmak için gerek çalısanların bireysel olarak, gerekse isletme yöneticilerinin bir takım düzenlemeler yapmasına gerek duyulmaktadır. Bu tezde; küresel isletmeler ve küresel isletmelerde farklılıkların yönetimi kavramı, farklılıkların yönetimini ortaya çıkaran gelismeler, vi farklılıkların etkin yönetimi için gelistirilen yaklasımlar ve öneriler üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diversity management, arised as a result of demographic changes on the workforce at the end of the 1980s and the beginning of the 1990s, has become a major field of study in the area of organizational behavior and management as well as its positive effects on the success of the companies especially global companies are realized. Notwithstanding diversity management has become a popular concept and it is attractive for not only social scientists or managers but also ordinary people who meet diverse people in daily life at the present time. It is needed to be made a certain number of regulations by both employees individually and the managers of the companies in order the diversities in the companies to be understood, to minimize the negative effects of diversities and to maximize the positive effects by managing those diversities effectively. In this thesis; global companies and diversity management in the global companies, the developments which bring the concept of diversity management, the approaches developed for effective diversity management and some suggestions.