Firma öz yeterliliklerini stratejik bazlı kullanımında coğrafi bilgi sistemlerinin rolü
The role of geographical information systems in the usage of the firm core competencies on strategic basis
- Tez No: 209108
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hızla devam eden globalizasyon süreci ile birlikte, birlesen pazarlar, buna baglı olarak artan rekabet ve bu rekabetin dogurdugu farklılasma ihtiyacı, firmaları tüm is süreçlerinde daha stratejik kararlar almaya zorlamaktadır. Gelisen teknolojiye uyum saglayabilmek, müsteriler için deger yaratabilmek, bir yandan da maliyetleri ve karlılıgı da dikate almak, firmaların varlıklarını sürdürebilmeleri ve pazarda üstünlükler elde edebilmeleri için birer zorunluluktur. Zaman içinde firmalar, hayatta kalma çabasının dogal bir sonucu olarak bir takım yetenekler gelistirmis ve bunları is süreçlerinde kullanmaya baslamıslardır. Öz yeterlilikler olarak tanımlanan bu yetenekler firmalara pazarda ayırıcı üstünlükler sagladıgı gibi, kimi zaman da firma kültürünün birer parçası haline gelmis ve taklit edilmesi oldukça zor olan yapılara bürünmüstür. Ancak bu öz yeterlilikler, daha stratejik kararlar alınabilmesi ve rekabetçi konumun korunabilmesi bakımından bir takım desteklere ihtiyaç duymaktadır. Birçok is sürecinin etkinligini ve verimliligini artırmada kullanılan Cografi Bilgi Sistemleri de, firmaların mevcut Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinden (VTYS) biri olarak ve aynı zamanda Karar Destek Sistemleri (KDS) ile birlikte kullanabilecekleri bir sistemdir. Konumsal ve konumsal olmayan çesitli veri türlerini saklayabilen ve bunların es zamanlı olarak sorgulanmasına imkan tanıyan sistem, veri isleme süreci sonunda harita üzerinde sonuçlar görsellestirebilmektedir. Ülkemizde rekabetçi avantajlar elde etmek için henüz tam anlamı ile yaygın kullanım alanları bulamamıs olan sistem, dünyada etki sahalarını hızla genisletmektedir. Birçok firma, kamu kurulusu ve kar amaçsız organizasyonlar, is süreçlerinde iyilesme saglamak ve rekabetçi üstünlükler elde etmek için Cografi Bilgi Sistemleri'nden yararlanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Markets getting integrated with the process of globalization and the competence related to this trend and the needs of being different from others as a result of this pattern are leading companies to make strategic decisions for management of business life. Not only being in line with the age of technology and creating utility for customers but also considering the costs and profits are obligations for the companies to exist in the market. As a natural result of need for survival, the companies have improved some of their core competencies and have been using them since the time of integration led by globalization started. These abilities defined as core competence by companies have provided differentiating priorities in the market. They also have become structures hardly imitable and parts of company culture. Nonetheless, core competencies have been in the need for supports to make more strategic decisions and to preserve their positions of the competence. Geographic information systems for improving the actions and the efficiency in business life can be used by companies as an existing databases management and also as decision support systems. The systems for saving positional and unpositional data and processing them simultanously is able to visualise the results on the map. Geographic information systems is not widely and efficientl used in Turkey, although in the world the system is enlarging its scope and area of influence. Many companies associations and non-profit organizations have been benefiting from geographic information system to create differentiating priorities and to improve the processes in business life.