Büyük işletmelerde stratejik planlama ve konuya ilişkin bir araştırma
Strategic planning in large companies and a research concerning the topic
- Tez No: 209109
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde isletmeler ekonomik, teknolojik, sosyal ve politik gelismelerin yasandıgı ve rekabetin giderek sertlestigi bir ortamda ayakta kalabilmek ve basarıyı yakalayabilmek için mücadele vermektedirler. Bu yeni ortamdaki gelismeler ve hızlı degisiklikler isletmeleri degisimi izlemeye ve degisen kosullara uyum saglamaya zorlamaktadır. ste bu degisikliklere uyum saglama ve rekabet üstünlügünü ele geçirme sürecinde stratejik planlama anlayısı önem kazanmıstır. Stratejik planlama, dıs çevredeki fırsat ve tehditler ile isletmenin güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesine imkan tanır. sletmeler stratejik planlama sayesinde amaçlarını kesin bir biçimde saptayabilirler ve beklenilmeyen gelismelere karsı daha hazırlıklı olurlar. Aynı zamanda stratejik planlama, isletmeye kendi gelecegine yön verme olanagı tanımakta diger bir deyisle kaderine sahip olabilme imkanı saglamaktadır. Ayrıca, isletmelerin basarısında önemli bir etkiye sahip olan stratejik planların esnekligine, degisen kosullara göre yenilenmesine ve gelistirilmesine gereken önem verilmelidir. Bununla birlikte üst düzey yöneticiler stratejik planlama çalısmalarında alt kademedeki çalısanların da görüslerini dikkate almalıdır. Çalısmanın birinci bölümünde stratejinin tanımı, konu ile ilgili kavramlar ve aralarındaki iliskiler üzerinde durulmustur. kinci bölümde stratejik vi planlama kavramı, çevre analizleri, strateji seçimi, uygulanması ve degerlendirilmesi ile ilgili açıklamalara ayrıntılı bir sekilde yer verilmistir. Üçüncü bölümde ise büyük ölçekli bir firmanın stratejik planlama çalısmaları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the companies fight for survival and achievement in an environment where economic, technological, social, political developments take place and competition is becoming tougher. The developments and rapid changes in this new environment force firms to follow these changes, and to adjust to varying conditions. In the process of acquiring the competitive advantage and accommodating these changes, the concept of strategic planning has become important. Strategic planning enables executives to identify the strengths and weaknesses of the company as well as opportunities and threats within the environment. By means of strategic planning the firms can determine their goals and be prepared for unexpected changes. At the same time, strategic planning enables the firms to control their own future; in other words, it gives them the possibility to have power over their destiny. Furthermore, the flexibility, the development and the renewal of strategic plans due to the changing conditions have an important effect on the achievements of firms, and these factors should receive the necessary attention. Nevertheless, the top-executives should also consider the views of lower echelon employees in the strategic planning studies. In the first part of this study, the definition of strategy, the concepts relating to the topic and their relationships with each other are emphasized. In the second part, the detailed explanations concerning the concept of strategic viii planning, environmental analysis, choice of strategy, the implementation and evaluation are considered. In the third and final part, the implementation of a large scale company?s strategic planning is investigated.