A comparative analysis of Mike Hammer in Turkish translation
Mike Hammer?ın Türkçe çevirilerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 209107
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLPERİ SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mike Hammer'ın Türkçe ?Çeviri?lerinin Karşılaştırmalı Analizi konulu bu çalışma 1940 sonrasında Türk çoğuldizgesinde basılan Mike Hammerların çeviri ve sözde çevrileri üzerine yoğunlaşmıştır. Farklı zamanlarda farklı çevirmenler tarafından yapılan ve farklı yayınevleri tarafından yayınlanan çevirilerin kendi içlerinde benzerlik ve farklılık gösterebileceği savından yola çıkan bu araştırmada ?öznelik? (agency) kavramının bu çalışmadaki temsilcisi olarak çevirmenlerin ve ?kurum? (institution) kavramının yine bu çalışmadaki temsilcisi olarak da yayınevlerinin izledikleri politikaların tanımlanması amaçlanmaktadır. Mike Hammer sözde çevirilerinin de bu çalışma kapsamında incelenmesi ile sözde çevirilerin hangi durumlarda ?çeviri? gibi alımlanabileceği konusunda fikir vermesi hedeflenmektedir. Çeviri ve sözde çevirileri kavramlarının iç içe geçtiği 1940 ile 1960 arası dönemde bu döneme damgasını vuran Mike Hammer sözde çevirilerinin incelenmesi söz konusu dönemde yayınevleri ve çevirmenlerin çeviri stratejileri ve çeviriye bakış açıları hakkında bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
This study on comparative analysis of Mike Hammer in Turkish ?Translation? concentrates on the translations and pseudotranslations of Mike Hammer published in Turkish polysystem after 1940. This study, which is based on the assertion that the translations done at different times by different translators and published by different publishing houses can bear similarities and discrepancies between each other, aims to define the policies adopted by the translators as the correspondents of the notion of ?agency? as well as the policies adopted by the publishing houses as the correspondents of the notion of ?institution? in this study. By analyzing Mike Hammer pseudotranslations within the scope of this thesis, it is aimed to offer insight concerning the cases in which pseudotranslations can function as a ?translation?. Analyzing Mike Hammer pseudotranslations marking the period between the years 1940 and 1960 when the concepts of translation and pseudotranslation were overlapping with each other provides information concerning the translation strategies of the publishing houses and the translators as well as their perspectives towards translation.