Muhasebe bürolarında bilgisayarların etkin ve verimli kullanımının incelenmesi ve Eskişehir'de bir anket uygulaması
  1. Tez No: 20910
  2. Yazar: YASEMİN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüzde ticari koşulların çabuk karar verrnşd gerektirmesi birçok işletmeyi bilgisayar kullanımına yöneltmektedir. Özellikle muhasebe uygu lamalarındaki basit ve rutin işler bilgisayara aktarılarak zaman kazanıl makta ve kazanılan bu zaman bilgilerin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. İşte bilgisayarların muhasebeye sağladığı bu avantaj ve bilgisayar maliyetlerindeki düşüşler muhasebe işletmeleri diyebileceğimiz Serbest Mu hasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bürolarında hızlı ve bilinçsiz bir bilgisayarlaşmaya neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak bilgisayar ya gerekli işler için yetersiz kalmakta veya atıl kapasitede kullanılmaktadır. Bu sebeple bu çalışmanın da ana amacını muhasebe bürolarındaki bilgi sayarların etkin ve verimli kullanılıp kullanılmadığını belirlemek ve neden lerini ortaya koymak oluşturmuştur. Araştırmanın sonucunda özellikle bilgi sayarın ön araştırma safhasına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays many bussiness corporations have been inclined using of the computer, because commercial conditions have been required to decixling rapidly. Especially easy and usual services in accounting applications have been turned over to the computer and gained time. So the gained time are used in being appraise of pieces of information. Here, this advantage that the computer has got to accounting and verbals of computer prices have been caused rapidly and unconscious computerizing in accounting bureaus. As a result of this either computers in bureaus have been unsufficient for neccesary services or used at vacant capacity. Because of this reason the basis object of this research is also to define the causes of them and if the computers in accounting bureaus are used as an active and productive. In the result of research, particu- lary the propositions about the phase of preliminary choice of computers have been presented.