Sıralı küme örneklemesi yöntemi ile yatırımcı profili analizi
The investor profile analysis with ranked set sampling method
- Tez No: 209146
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET METE ÇİLİNGİRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Örnekleme, anakütle hacmi çok büyük oldugu zamanlarda ve çok genis bir alana yayıldıgı zamanlarda tamsayım yapmanın maliyetli ve emek istedigi durumlarda anakütle parametrelerini tahmin etmek için kullanılan bir yöntemdir. Yani örnekleme örnek istatistiklerinden hareketle anakütle parametrelerinin tahmininin yapılmasıdır. Bu çalısmada, basit rastgele örneklemeye alternatif olarak gelistirilen sıralı küme örneklemesi yöntemi tanıtılmıs, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile sıralı küme örneklemesi yönteminin anakütle parametrelerinin tahmini yönünden karsılastırılması yapılmıstır. Bunu yaparken de günümüzün çok temel konusu olan yatırımcı davranısları ve psikolojisi konusu temel olarak alınmıstır. Yatırım sirketinden alınan verilere göre öncelikle basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile daha sonra da sıralı küme örneklemesi yöntemi ile örnekleme yapılmıs ve bu iki yöntem varyansları bakımından birbiriyle karsılastırılmıstır. Çalısmanın sonucunda hesaplanan varyanslara göre sıralı küme örneklemesi yöntemi basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre anakütle parametrelerini tahmin edilmesi açısından daha etkin ve daha duyarlı sonuçlar vermektedir sonucu elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
Sampling is the method that is implemented for estimating population parameters when the population size is very huge, and extended a very large area, and also it is very expensive and destructive to make a census. That is to say, sampling is the method that is used for estimating population parameters via the sampling statistics. In this study, ranked set sampling method, that is an alternatively developed method to simple random sampling, is introduced, and simple random sampling and ranked set sampling methods are compared by their estimating results of the population parameters. By doing this comparison, the latest subject, investor behaviors and psychology is explained. Firs of all, simple random sampling method and then ranked set sampling method are implemented with the data that was taken from an investment company, and these two sampling methods are compared by their variances. In conclusion of the study, according to the variances that are figured out, the ranked set sampling method gives more efficient and sensitive results than the simple random sampling method