Konut yapı kooperatiflerinde pazarlama stratejilerinin rekabet üstünlüğü yaratması ve mortgage sisteminin konut yapı kooperatiflerinin pazarlama stratejilerine etkileri
Marketing strategies creating competitive advantages in residential building cooperatives and the effects of mortgage system in the marketing strategies of residential building cooperatives
  1. Tez No: 209149
  2. Yazar: AHSEN YALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR PİRTİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda yaşanan konut yapı kooperatifçiliği sektöründeki sorunlar, bu sektörde küçülmeye ve gerilemeye neden olmuştur. Bu sorunların çözümlenmesi özellikle dar gelirli kesimin konut edinebilmesi için son derece önemlidir. Modern Pazarlama anlayışının ışığında belirlenecek pazarlama stratejileri konut kooperatifçiliğini içinde bulunduğu krizden kurtarmaya önemli katkılar sağlayacaktır. Mortgage sisteminin konut sektörüne getireceği standartlar ve hareketlilik ile konut kooperatifçiliği de hız kazanacak ve olumlu etkilenecektir. Bu çalışmada her iki sistemin özellikleri incelenmiş ve karşılaştırılmış, mortgage sisteminin konut yapı kooperatifçiliği üzerinde oluşabilecek olası etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problems faced in the sector of residential building cooperatives in the last years, caused decreases and regression in this sector. The solution of these problems is very important for especially the low income segment to have houses. The marketing strategies determined with the horizon of modern marketing is going to help to recover the residential building cooperatives from the crisis they are facing. The standarts and dynamism in the sector of housing provided by the mortgage system is going to improve the residential building cooperatives. In this study, the features of both systems are examined and compared, the potential effects of mortgage system on residential building cooperatives are searched.