Successful CRM application model building in telecom sector
Telekom sektöründe başarılı CRM uygulaması modeli oluşturma
- Tez No: 209157
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda gelismekte olan telekomünikasyon teknolojileri ile birlikte, bu alandaki firmaların müsterilerini elde tutmak ve yeni müsteriler kazanmak için yogun çaba gösterdikleri görülmektedir. Bu çalısma ile, telekom sektöründe basarılı bir CRM uygulaması modeli gelistirilmesi anlatılmaya çalısılmıstır. Bunun için öncelikle, çalısma hakkında genel bir bilgi verilmis olup, sonrasında ise CRM kavramı ve mimarisi üzerinde detaylı bilgilendirme yapılmıstır. Buna ek olarak çalısma CRM uygulamalarının isletmeler için önemi üzerinde durmustur. CRM hakkında kavramsal bilgi verildikten sonra, çalısma CRM uygulamalarının genel modülleri üzerine yogunlasmıs ve her modülün rolü ayrıntılı olarak anlatılmıstır. Sonrasında ise, telekom sektörüne özgü modüller incelenmis ve bu sayede 5. bölümde telekom sektörü için bir CRM uygulaması modeli olusturulmustur. Bütün bunların sonucunda, 6. bölümde model için arastırma metodu anlatılmıs ve modelin analizi yapılmıstır. Sonuc bölümde ise arastırma sonuçları degerlendirilmis ve bulgular paylasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The latest development in telecommunication technologies has drived telecom-based companies to give huge effort to keep their customers in hand. This study considered how to build a successful CRM application model in telecom sector. To mention this, it first gave an introduction about the study. Later on, it focused on the concepts and the architecture of CRM. In addition, this part of the study put the importance of CRM applications in businesses. After giving conceptual information about CRM, the study considered common modules of CRM applications. The chapter also emphasized the role of each module. Later on, the study considered the telecom-based CRM application modules. Thus, it helped building a telecom-based CRM application module in Chapter 5. Eventually, Chapter 6 explained the research methodology for the model generated in Chapter 5. Consequently, results of the research was evaluated and shared in the last chapter of the study.