İstanbul'da kültürel iletişim modeline iki örnek: Eminönü ve
Evaluation of the street cultures of Eminönü and Beyoğlu as the samples of cultural communication models in Istanbul
  1. Tez No: 209156
  2. Yazar: IŞIL ÇOBANLI ERDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde iletisim modelleri, küresellesmenin ve iletisim teknolojilerinin etkin rolleriyle çesitlilik göstermeye baslamıstır. Bu modellerden biri olan kültürel iletisim modelinin en net gözlemlenebildigi mekanlar ise kent kültüründeki kamusal alanlar olmustur. Küresel kent kimliginin en popüler simgelerinden stanbul, kültürel iletisim modelinin farklı örneklerini barındırması bakımından oldukça verimli bir kaynaktır. Bu baglamdan yola çıkarak, bu çalısmada stanbul'da iki farklı iletisim modelini simgeleyen Beyoglu ve Eminönü semtlerinin sokak kültürleri incelenmistir. Beyoglu sokak kültürü, geçmisten getirdigi çok uluslu kimligi nedeniyle bugün, modern sanatlara, farklı disiplinlere ve uluslararası isbirligine açık olmustur ve çesitli sanat dallarına ve sanatçılara kapısını açmıstır. Eminönü ise, tarihten getirdigi yerel kimliginin farklı kültürlere kapalı olması nedeniyle, sokak kültürünü geleneksel çizgide sekillendirmistir. Sonuç olarak iki farklı modeli temsil eden Beyoglu ve Eminönü kültürleri, stanbul'un küresel kent kültürünü modern ve geleneksel çizgide etkilemis ve kültürel iletisimini zenginlestirmistir.
Özet (Çeviri)
The number of communication models has increased with the direct impacts of globalization and technology recently. Cultural communication is one of these models which can be seen at public sphere in big cities. stanbul which is the most popular city in Turkey has different cultural communication models. In this study, I examined the street cultures of Beyoglu and Eminönü regions as they are the different communication models in stanbul. Beyoglu is very near to every art movement because of its multi cultural and multi identity history. You can see lots of artists on the streets which are close to the other disciplines. On the other hand, Eminönü has not much cultural events on the streets because it is closed to itself and its culture is more traditional than Beyoglu. As a matter effect, the different street cultures of Beyoglu and Eminönü are making stanbul?s identity richer. So that stanbul has a lot of different cultural models in itself.