Türk vergi yargısında ispat ve ispat araçları
- Tez No: 20917
 - Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET ispat, bir vergi ilişkisinin temelindeki maddi olayın, araç olarak delillerden yararlanmak suretiyle ortaya konmasıdır. Kural; iddia eden ispat eder. Türk vergi hukukunda, serbest delil delil sistemi ile ekonomik delil ve ispat anlayışı geçerlidir. Vergi yargısında taraflar, muhakemeye maddi olayları ve bunları ispat için gerekli ispat araçlarını getirirler. Ancak, muhakemenin yürütülmesinde re'sen araştırma ilkesi geçerlidir. Vergi usulünde ispat, önce vergi idaresine, sonra da vergi yargısına ilişkindir. Vergi idaresi, mükelleflerin vergi kanunlarına aykırı fiillerini, tutanaklar vb. ile ispatlar. Buna karşılık mükellef ise vergi matrahı ile ilgili konulan beyanname, defter ve belgeler vb. ile ispatlar. Vergi yargısında ise, bu delillerle birlikte, yemin hariç, bilirkişi incelemesi, keşif, yazılı her türlü belge ikrar, kesin hüküm, mali müşavir ve muhasebeciler ile vergi inceleme elemanlarının duruşmada verecekleri ifadeler vb. delil olarak kullanılır. Mahkeme, toplanan delillerin tümünü inceler ve serbestçe değerlendirerek karar verir. Bir olaya ilişkin iddianın gerçek olup olmadığı hakkında, delilleri değerlendiren hakimin tam kanaat tesis etmesi amaçtır. Ancak, tam kanaat tesis edememişse, ispat yükü kurallarına göre hüküm verir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The act of proving, is a duty to establish the truth of a claim or assertion by preponderance of evidence. As a rule every party making an assertion is obligated to prove it. Free evidence system and economic evidence and proof mentality are valid at the Turkish tax law. The parties (suitor and defendant), in order to proof take the all evidence and physical facts in a tax court. But (done entirely by official authority or done without the request of any party) principle is valid during the execution of judgement. The proof at the tax procedure, belong to tax administration later to tax judgement. Tax administration proofs, the action of the taxpayer against the tax law, with the assistance of protocols, records, reports and ect... On the contrary taxpayer tries to justify himself or herself with the tax declerations, ledgers, books, manifestoes, ect... In addition to these the inspection of expert witness, viewing, all kind of writter papers, confession, acknowledgement, statements by auditors, financial advisers, controllers, accountants and others can be used by tax court The judge reviews all collecting evidence, evaluetes freely and makes a decission. The main purpose is plenary opinion of the judge.