Vergi yasası
Legislation on tax
  1. Tez No: 99634
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
HI ÖZET Hazırlanmış bulunan tezde vergi yargısının Türk Hukuk Sistemi içindeki yeri ele alınmış vergi yargısı sisteminin kuruluşu ve işleyişi açıklanmıştır. İlk başlangıçta vergi yargısının sitem içindeki durumu açıklanmıştır. Vergi yargısında görülen hukuki uyuşmazlıkların nitelikleri bunların göstermiş oldukları özellikler ve dayanakları yasalar ile ele alınmıştır. Vergi mahkemelerinde görev ve yetkiye ilişkin kurallar ele alınmış bu kurallarda çıkabilecek olumlu ve olumsuz uyuşmazlık türlerine değinilmiştir. Tezin gelişiminde vergi davalarının ne şekilde açılacağı, davalarda takip edilecek kurallar, ispat araçları ve ispat durumu açıklanmıştır. İspat konusunun yargılama safhasındaki öneminden dolayı tezde ağırlık bu kısımda toplanmıştır. Özellikle ispat araçları olarak deliller oldukça geniş olarak ele alınmış delillerin yargılamayı yönlendirmesi bu konudaki üst mahkeme olan Danıştay'ın görüşleri doktrindeki görüşlerle birlikte anlatılmıştır. Tez yargının kararla neticelenmesi, kararın hukuki durumu, kararlara karşı başvurulacak yasa yollan ve kararların yerine getirilmesi konularım inceleyerek geliştirilmiştir. Ayrıca idari yargıda idari işlemlerden doğabilecek zararları bertaraf etmek amacıyla gelişmiş bir müessese olan yürütmeyi durdurma müesseseside tezde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the concept of taxation and its place in Turkish Law System are dealt with in details. In the beginning, what the position of the cohcept of taxation is in the system is tried to be clarified. And also, the positive and negative sides of the taxation-system are dealt with in the rules of law. It is tried to be clear how to go to court formally for a taxation affair and what the responsibilities of the Law-courts for taxation. All those above are taken into consideration and dealt with in details.