Organizasyon tasarımının kaldıraçları teorisi ve yeni teorinin toplam kalite yönetimi uygulaması olan bir işletmede test edilmesine yönelik nitel bir araştırma
Levers of organization design theory and a qualitative research to test the new theory in an organization that has tqm applications
- Tez No: 209197
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REFİKA BAKOĞLU DELİORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tüm yönetim teori ve yaklasımları gibi Toplam Kalite Yönetimi'nin de temel amacının organizasyonel etkinligin saglanması oldugu söylenebilir. TKY'nin basarısı için yönetim anlayısı, örgüt, yöntem ve sistemlerden olusan tüm bilesenlerinin tamamen benimsenip uygulanması gerektigi ileri sürülmektedir. sletme stratejisine göre yapılacak bir organizasyon tasarımı örgüt, yöntem ve sistem bilesenlerinin dogru planlanması ile TKY'nin basarısını saglayabilecegi gibi, etkin bir tasarım yönteminin de önemli oldugu düsünülebilir. Yeniçagın gereklerine uygun organizasyon teorilerinin ortaya konması devam etmektedir. Bu teorilerden biri Robert Simons tarafından gelistirilen ve 2006 yılında literatüre geçmis ?Organizasyon Tasarımının Kaldıraçları? teorisidir. Teori, organizasyon tasarımına dair yaklasımları bütünsel bir bakıs açısı ile ele alması ve tasarımın dengesinin ölçülmesi için gelistirdigi görsel model ile birçok arastırmaya konu olabilecek olması bakımından önemlidir. Bu tez çalısmasında organizasyonel etkinligin saglanmasında ?Organizasyon Tasarımının Kaldıraçları? teorisinin ortaya koydugu model ile TKY ilkeleri ve TKY'ne geçis süreci adımları arasındaki paralellikler ortaya konarak, TKY benimsemis bir organizasyonda, yeni teorinin tasarım etkinliginin degerlendirilmesi için önerdigi X testi ile seçilen yönetici pozisyonlarının tasarım dengesi incelenmistir. Arastırmanın sonucunda yeni modelin ortaya koydugu etkinlige dair problemlerin TKY çalısmaları kapsamında kullanılan baska araçlar ile de tespit edilmis olması baglamında, Organizasyon Tasarımının Kaldıraçları modelinin kullanımının TKY'nin basarısını ve TKY'ne geçis adımlarını destekleyebilecegi önerilmistir. Bununla birlikte, arastırmanın genelleme amacı tasımayan nitel arastırma yöntemi ile yapıldıgı ve tek bir organizasyonla sınırlı oldugu belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
It can be said that, like all management theories, the main aim of Total Quality Management is organizational efficiency. Management view, organization, methods and systems are the components thought to be important for the success of TQM. It is important to design the organization according to the strategy which will make TQM successful by planning the components properly, as much as using an efficient design method. New theories have been developing to meet the requirements of the new century. One of these new theories is ?Levers of Organization Design? which is developed by Robert Simons and entered the literature in 2006. The new theory is important since it can be subject to many researches with its holistic view to previous approaches on organization design and with the visual model developed for testing the equilibrium of designs. In this research, by representing the relations between Levers of Organization Design and TQM steps and principles, in an organization where TQM is adopted, the equilibrium of job designs for selected management positions is examined with the X test proposed by the theory for evaluating the efficiency of designs. It is proposed in the end of the research that using new model can support TQM?s success and the steps for TQM, since the research results showing problems that affect efficiency had already been discovered with other TQM tools in the organization. However, it has to be declared that this research is qualitative with no aim of generalization, and limited with only one organization.