Çocukta duygusal gelişimin din eğitimine etkisi
The effects of children's emotional development on the religious education
- Tez No: 209198
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Egitimin amacı ruhen ve bedenen gelismis insana ulasmaktır. Bu da insanın fiziksel, zihinsel, duygusal yönleri arasında ahenkli bir bütünlük kurulmasına baglıdır. Bu bütünlük içinde duyguların çok önemli yeri vardır. Duygusal yönden gelisim tamamlanamadıkça kisinin hayata uyum saglayabilmesi, kendini gerçeklestirebilmesi, ruhen olgunluga ulasması mümkün degildir. Dini gelisim açısından da duygular çok önemlidir. Kisi din ile ilk defa duygu yolu ile temasa geçer. Dolayısıyla saglıklı bir dini inanç olusturabilmek için özellikle çocukluk döneminde duyguların saglıklı bir sekilde ortaya çıkarılmaları ve gelistirilmeleri gerekir. Din egitimi sevgi ve anlayıs ekseninde, korkutma ve baskıya dayanmadan, çocuga hitap edebilecek sekilde yapılmalıdır. Çünkü duygusal gelisimin saglıklı ya da saglıksız olusu dini tutum ve davranıslarımızda belirleyici bir özellige sahiptir. Bu çalısma ile anne-babalar, genelde egitim, özelde din egitimi açısından çocukluk döneminde duygusal gelisimin önemi hakkında bilinçlendirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of education is to reach the person developed physically and psychologically. It depends on the accordance between the physical, mental and emotional development. The emotions are very important. Because if the emotional development isn?t completed the person can not adapt the life, he can not realize himself successfully and can not be ripen psychologically. The emotions are very important for the religious education, too. The person get in touch with religion by the emotions. So, to improve a healthy religious belief the emotions must be proven and developed especially in the childhood. The religious education must given to the childreen fondly and in sympathy without intimidation and strain. Because the state of emotional development being healthy or unhealthy will determine our religious attitudes and behaviours. With this study we tried to make concious the mothers and fathers about the importance of emotional development in the childhood for general educition and religious education.