From mechanical to entrepreneurial organization: Effect of organization design on innovation at the individual level
Mekanikten girişimci organizasyona: Organizasyon tasarımının bireysel düzeyde inovasyona etkisi
- Tez No: 552600
- Danışmanlar: Prof. Dr. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnovasyon ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Organizasyon Tasarımı, hızla değişen ortamlarda organizasyonların karşılaştığı zorlu bir sorundur. Bu araştırmada, endüstriyel çağda başlayan, uzun bir süre devam eden ve 21. yüzyılda modern organizasyon tasarımını etkileyen istikrarlı bir bağlamda ortaya çıkan ve gelişen mekanik ve bürokratik organizasyon tasarım modellerini inceledik. Modern organizasyon tasarım modellerinin nasıl geliştiğini anlamak için örnek olarak Galbraith Star Modelini analiz ettik. Endüstriyel yaş organizasyonu tasarımındaki eksikliklerden kaçınmasına rağmen, hiyerarşik organizasyona olan güçlü inancı nedeniyle bürokratik organizasyon tasarım modellerinde karşılaşılan zorlukların üstesinden gelemediğini tespit ettik. Bu araştırmada, organizasyon tasarımının inovasyon üzerindeki etkisini bireysel düzeyde araştırdık. Araştırma, karmaşık ortamlarda mekanik organizasyon tasarımının inovasyon ve uyarlanabilirliği engellediğini buldu. Bu araştırmada karmaşık ve hızlı değişen ortamlarda inovasyon ve uyarlanabilirliği güçlendiren girişimci bir organizasyon tasarım modeli önerdik. Önerilen model, gençlik aktivizmi ve inovasyonu destekleyen bir organizasyon olan Al Sharq Youth'un nitel araştırma vaka çalışmasında analitik bir araç olarak kullanılmıştır. Al Sharq Youth, ağ bağlantılı ve ademi merkeziyetçi bir şekilde tasarlanmıştır. Araştırmada açık uçlu, yapılandırılmamış görüşmelerden ve organizasyon tasarımını, politikalarını ve prosedürlerini açıklayan belgelerden veriler toplanmıştır. Araştırma, organizasyonun yukarıdan-aşağıya kontrol eğilimini dağıtma konusundaki yetersizliği nedeniyle tam ademi merkeziyetçiliği uygulamada zorluklarla karşı karşıya olduğunu buldu. Araştırma, organizasyon tasarım sürecinin hâlâ yukarıdan-aşağıya ve merkeziyetçi olduğunu, katılımcı veya kapsayıcı olmadığını buldu. Araştırma, ademi merkeziyetçi bir ağ tasarımı modelini uygulaması gereken liderlerin, ademi merkeziyetçi bir ağın pratik bir örgütlenme modeli olduğuna veya gerçek bir ademi merkeziyetçi bir ağın örgütlenmesi için yapılması gerekenlerin farkında olmadıklarına inandıklarını buldu.
Özet (Çeviri)
Organization Design is a challenging issue that faces organizations in fast changing environments. In this research, we studied mechanical and bureaucratic organization design models, which emerged and developed in a stable context that began in industrial ages, lasted for a long period, and influenced the modern organization design in the 21st century. To understand how modern organization design models evolved, we studied and analyzed Galbraith Star Model as an example. We found that, although he tried to avoid deficiencies of industrial age organization design, he couldn't overcome challenges in the bureaucratic organization design models due to his strong belief in the hierarchal organization. In this research, we studied the impact of organization design on innovation at the individual level. Research found that the mechanical organization design in complex contexts hinders innovation and adaptability. In this research, we proposed an entrepreneurial organization design model that reinforces innovation and adaptability in complex and fast changing contexts. The proposed model was used as an analytical tool in a qualitative research case study of Al Sharq Youth, which is an organization that supports youth activism and innovation. Al Sharq Youth is designed in a networked and decentralized way. Data was collected in the research from open-ended, unstructured interviews and organizational documents that explain the organization design, policies, and procedures. Research found that the organization is facing challenges in implementing full decentralization due to the inability to dispense the tendency to top-down control. Research found that the organization design process is still top-down and centralized at the headquarters and is not participative or inclusive. Research found that the leaders who are supposed to implement the decentralized network model of organization design either donit believe that decentralized network is a practical model of organizing or are not aware of the trade-offs that must be taken to organize a real decentralized network.