Hedef programlama ve özel bir bankada q-mate sıra yönetim sistemine uyarlanışı ile ilgili bir uygulama
Goal proggramming and an application for q-mate queue administiration systems in a private bank
  1. Tez No: 209226
  2. Yazar: NEZİHE GÜLER ESKİMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA URFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çok amaçlı karar alma yöntemlerinden hedef programlama; modelde birbiri ile zıt amaçların ve birbirinden farklı ölçeklendirilen degiskenlerin yer almasına izin verir. Bu nedenle birden çok hedefin saglanması asamasında yukarıdaki faktörlerin gerçeklesmesi durumunda hedef programlama etkili bir çözüm yöntemi olur. Bu çalısmada hedef kısıtları ve amaçları dogrusal yapıda olan Özel bir bankanın Sıra yönetim sistemine iliskin Q-Mate raporlarından faydalanarak, stanbul 2. Bölgeye ait seçilen on subenin sube SYS verimliligini degerlendirilmeye çalısılmıstır. Subelerin SYS verimliligi kurulan dogrusal hedef programlama modeli ile Lindo paket programı ile çözülmüstür. Sonuç olarak belirlenen iki subede SYS verimliliginin gerçeklestirilemedigi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Goal programming is an solving aplication of multi objective decision making problems. The advantage of this programme is allowed adverce goals and different measurements in the goal function . In this fact; goal programming is an effective solving methode. In this practice; The subject is an aplication for Q-mate queue administiration systems in a private bank have some goals which are lineer structures. We chose ten bank in stanbul and try to measure the effective of queue qplication systems with the help of the Lindo Computer Programme. As a result we found that two banks don?t reach the goals.