Türkiye'de özelleştirme ve çalışma hayatı
Privatization and working life Türkiye
- Tez No: 209227
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
1970'li yıllarda yasanan krizin Devletin ekonomik hayata müdahale etmesinin sonucunda oldugunun ileri sürülmesi ile birlikte Keynesyen ekonomi politikalarının yerini neo liberal ekonomi politikaları almıstır. Önce gelismis ülkelerde uygulanan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan bu politikalar, devleti ekonomik hayatın dısına tasıyarak verimliligi ve kâr hadlerini artırmayı amaçlamıstır. Bu politikalardan en önemlisi KT'leri özel sektöre satmak ve özel sektörün önündeki tüm engelleri kaldırmak olan özellestirmedir. Yapılan özellestirmelerin ekonomiye, hukuka, yönetime, demokratiklesmeye ve çalısma hayatına çok fazla etkileri olmustur. Özellestirmelerin çalısma hayatına olumlu ve olumsuz etkileri vardır. KT'lerin satısı gibi dar manada yapılan özellestirmeler; issizligi artırıp, sendikasızlastırmaya neden olmus, Toplu s Sözlesmelerinin kapsamını daraltmıs, gelir dagılımını bozmus ve sosyal haklarda kısıtlamalar meydana getirmistir. Yasal ve kurumsal engellerin kaldırılması gibi genis manada yapılan özellestirmeler ise istihdama olumlu katkı yapmıs, gelir dagılımını düzeltmistir. Ülkemizde Dünya Bankası ile birlikte özellestirmelerin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik olarak Özellestirme Sosyal Destek Projesi gelistirilmistir. Bu projede çalısma hayatına isçi olarak devam etmek isteyenler ile kendi isini kurmak isteyenlere yönelik olarak hizmetler verilmistir.
Özet (Çeviri)
Keynesian economic policies have been substituted with neo liberal economic policies due to the claims that the crisis experienced in 1970?s stemmed from the intervention of government to the economic life. These policies, which were at first implemented in developed countries and spread out over the world afterwards, aimed to promote the productivity and profit rates by crowding out the governments out of the social life. The most significant of these policies are selling the public enterprises to private sector and privatization which is the elimination of all the obstacles for the private sector. The privatizations have lots of effects on economy, law, public administration, democracy and working life. Privatizations have positive and negative effects on working life as well. The privatization that is conceived as solely the selling of public enterprises have caused the increase of unemployment and ununionization, contracted the content of collective labor contracts, distorted the distribution of income and brought out the restrictions on social rights. The privatizations in the expanded meanings such as the abolition of legal and corporate abstacles contributed to employment in a positive way and healed distribution of income. n our country the privatization Social Support Project has been promoted with the collabbration of the World Bank in order to reduce the negative effects of privatization. n this project who want to continue their working life and who wish to set up their own business got served.