Kriz iletişimi sürecinde marka yönetimi
Brand management during crisis communication
- Tez No: 209229
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde is hayatında, yogun bir rekabet ortamı yasanmaktadır. Böyle bir ortamda kurumlar, hedef kitleleri ile etkin bir iletisim kurabilmek adına çesitli iletisim stratejilerine daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Bu stratejilerden biri olan halkla iliskilerin çalısma sahalarından olan marka, gerek satın alma gerekse tüketicide güven olusturma noktasında önemli bir unsurdur. ç ve dıs etkiler nedeniyle kurumların karsılasabilecegi krizlerde öncelikle markanın güvenirligini koruma yönünde çalısmaların yapılması gerekmektedir. Markaların yasadıkları krizlerde nasıl yönetildikleri üzerinde durulan bu çalısmada, örnek olay olarak da, dünyadaki birçok ülkede oldugu gibi ülkemizde de görülen ve etkileri hem büyük hem de uzun süreli olarak hissedilen kus gribi krizi konu edilmistir. Bu çalısmada amaçlanan, kriz dönemlerinde marka yönetimi faaliyetlerinin gerekliliklerini gözler önüne serebilmektir. Yasanan kus gribi krizinin, ilgili sektörü olumsuz yönde etkiledigi asikârdır fakat uygulanan marka yönetimi stratejileri ve yapılan iletisim çalısmaları neticesinde zamanla artan satısların rakamlara yansıdıgı ve markasız tavuk ve tavuk ürünlerinin satılmasına getirilen kısıtlamalar, kriz dönemlerindeki marka yönetimi çalısmalarının olumlu yansımaları olarak gözlemlenmektedir. Marka yönetimi çalısmalarına kriz dönemi boyunca devam eden kurumların krizi mümkün olan en az zararla atlatmaları, iletisim yönetimi stratejilerinde dogru adımlar atıldıgını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
At the present day, business life has consistent competitive pressure. At that atmosphere, institutions and companies need to more strategy for communicate with their clients. One of strategy is brand which about public relations work area. And it is an important componentfor compose trust at the clients mind. Also about purchase. Institutıons and companıes can encounter with some crisis at home and abroad. At that times they should work for brand and guard the mark?s reliability. This thesis is about brand and brand management in crisis. The crisis which is very famous at Turkish and worldwide is bird flu. And this is point of origin for explain hte subject. The main purpose is bring out the branf management at crisis time. At the point of origin which was bird flu, all companies influenced from that crisis. Also all concerned brands. But some brands which has professional brands and crisis management done beter with public relations. People sensed this success from the sales figures. That positive developments were a accomplishment for brand management and PR. The institutions and companies which continued to brand management at the bird flu crisis times going strong..