Çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algılamalarının örgütsel özdeşleşme, örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi: OPET çalışanlarına yönelik uygulama
The effect of employees corporate social responsibility perceptions on organizational identification, organizational commitment and job satisfaction: a research applied to employees of OPET
  1. Tez No: 209228
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalısma kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin çalısanların örgütsel tutumları üzerindeki etkilerini; is tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel özdeslesme kapsamında incelemeyi amaçlamıstır. Bu doğrultuda çalısmada akaryakıt sektöründe kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri ile tanınan bir firma olan OPET firması çalısanları üzerinde bir arastırma gerçeklestirilmistir. Arastırmanın sonuçlarına göre sadece gönüllü sorumluluğun is tatmini üzerinde; ekonomik, yasal ve gönüllü sorumluluğun örgütsel bağlılık üzerinde; ekonomik sorumluluğun ise örgütsel özdeslesme üzerinde ise anlamlı düzeyde etkili olduğu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at investigating the effect of corporate social responsibility activities on the employees? organizational attitudes in terms of job satisfaction, organizational commitment and organizational identification. To this end, a research is conducted on the employees? of OPET, operating in fuel industry, which is known by its corporate social responsibility activities. According to the results, it is revelaed that only discretionary social responsibility had significant effect on job satisfaction; economic, legal and ethic social responsibilities had significant effects on organizational commitment; and economic social responsibility had significant effect on organizational identification.