Teslime bağlı taşınır rehninde alacaklının hukukî durumu
The legal status of the creditor in handover-related chattel mortgage
- Tez No: 209239
- Danışmanlar: Y.DOÇ. BURAK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Medeni Kanun, tasınmaz rehni dısında kalan bütün rehin türlerini tasınır rehni baslıgı altında düzenlemis ve tasınır rehninin kural olarak teslime baglı tasınır rehni seklinde tesis edilecegini hüküm altına almıstır. Bir alacagı teminata altına almak üzere tasınır bir esya üzerinde kurulan ve rehinle teminata altına alınan alacak ödenmedigi takdirde rehinli alacaklıya rehin konusu tasınırın paraya çevrilmesini talep etme hakkı saglayan degere yönelik fer'î ve tâli (ikincil) bir sınırlı aynî hak olan teslime baglı tasınır rehninin kurulusu bakımından, Kanun sıkı bir teslim (rehin zilyedliginin devri) kosulu öngörmüstür. Buna göre, bir borçlandırıcı isleme dayalı olarak aynî sözlesme ve rehin zilyedliginin devrinden olusan tasarruf isleminin geçerli olarak gerçeklestirilmesi sonucunda rehin kurulmus olur. Rehnin kurulmasıyla birlikte, taraflar arasında kanuna baglı olarak kendiliginden bir yasal borç iliskisi sözkonusu olur ve bu yasal borç iliskisi uyarınca tarafların bir takım hak ve borçları söz konusu olur. Bu hak ve borçlar, aynî etkiye sahip olup, herkese karsı ileri sürülebilirler. Rehin hakkının aynî içerigine, diger bir deyisle maddî bünyesine ve niteligine aykırı olmamak kosuluyla, tarafların Kanun'dan dogan hak ve borçların aksini veya bunların ayrıntılarını düzenleyebilecekleri; ancak, aynî haklarda sınırlı sayı ve tipe baglılık ilkeleri geregince rehin hakkının maddî bünyesine ve aynî hak niteligine iliskin bulunan emredici hükümlere aykırı düzenleme yapılamayacagı kanısındayız. Rehin hakkından dogan ve rehni karakterize edici en önemli hak, rehnin teminat fonksiyonunun gerçeklesmesini saglayan ve ancak alacak ödenmedigi takdirde ileri sürülebilen rehnin paraya çevrilmesini talep etme hakkıdır. Bunun yanında, rehinli alacaklının aslî ve fer'î olmak üzere diger bazı hak ve borçları da vardır.
Özet (Çeviri)
The Civil Law has arranged all mortgage types barring real securities under the heading of chattel mortgage and subjected that the chattel mortgage shall be established as handoverrelated chattel mortgage as a rule. In case a credit which is placed on a chattel and which is taken under guarantee with a mortgage to take a credit under guarantee is not paid, the Law has foreseen a strict handover (transfer of mortgage possession) condition in terms of placement of a handover related chattel mortgage which is a accessory and secondary limited real right aimed at providing a holder of a pledge the right of claiming that the movable which is the subject of the mortgage be turned into money. According to this, as a result of the realization effectively of disposition procedure consisting of real agreement and transfer of mortgage possession depending on a debiting procedure, it is said that the mortgage has been placed. With placement of the mortgage, there is a legal debt relation ex mero motu among the parties depending on the law and the parties have some rights and liabilities in accordance with this legal debt relation. These rights and liabilities have real effect and may be asserted against everybody. Subject to not being contrary to the real content, in other words, pecuniary structure and quality of the lien, we are in the opinion of the fact that the parties may arrange the opposite of the rights and liabilities arising from the Law or the details of them, however, not any arrangement may be made contrary to statutory rules regarding the pecuniary structure and real right quality of the lien in accordance with the rules of dependency to number and type in real rights. The most important right arising from the lien and characterizing the mortgage is such right providing the function of guarantee of the mortgage and such right of claiming that the mortgage be turned into money which is only asserted in case the credit is not paid. In addition to this, the holder of a pledge has also some other rights and liabilities.