Taşınır rehni uygulaması
Practice of movable pledge
  1. Tez No: 756837
  2. Yazar: RUMEYSA BETÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ticari hayatın ihtiyaç duyduğu finansmanın sağlanması, ticari faaliyetlerin yürütülmesi açısından önemlidir. Ancak bu finansmanı sağlayan kurum ve kişiler, bu faaliyetleri sonucunda oldukça büyük bir riski üzerlerine almaktadırlar. Bu riski azaltmak amacıyla güvence talep ederler ve rehin de bu güvencelerin başında gelir. Rehin hakkı, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu m. 939 vd. düzenlenmekle birlikte teslime bağlı taşınır rehni dışındaki bazı taşınır rehni türleri farklı kanunlarda da düzenlenmektedir. Bunlar arasında 01.01.2017 tarihinde yürürlüğe giren 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu uygulamada yoğun bir taleple karşılaşmıştır. Teslime bağlı taşınır rehnine nazaran birçok yeniliği bünyesinde barındıran bu kanun, henüz çok yeni uygulama alanı bulması nedeniyle birçok belirsizliği de beraberinde getirmektedir. Çalışmamız, genel olarak rehin hakkı ve taşınır rehninin genel ilkelerine değinmenin yanı sıra 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'nun ticari hayattaki yeri ve Kanun'un uygulanması sırasında ortaya çıkabilecek sorunları ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Providing the financing needed by commercial life is important for the execution of commercial activities. However, the institutions and individuals providing this financing take on a very large risk as a result of these activities. In order to reduce this risk, they demand assurance and pledge is one of these assurances. Right of pledge, Turkish Civil Code No. 4721 Article 939 et al. Although it is regulated, some types of movable pledge other than delivery pledge are also regulated in different laws. Among these, the Act on Pledge of Movables in Commercial Transactions numbered 6750, which entered into force on 01.01.2017, has encountered an intense demand in practice. This law, which contains many innovations compared to the pledge of movables subject to delivery, brings many uncertainties as it has found a very new application area yet. In addition to addressing the general principles of the right of pledge and movable pledge in general, our study also deals with the place of the Act on Pledge of Movables in Commercial Transactions No. 6750 in commercial life and the problems that may arise during the implementation of the Law.