Ekonomik küreselleşme sürecinde Çin finansal sistemi
Chinese financial system in the economic globalization process
  1. Tez No: 209292
  2. Yazar: KUERBANJİANG AİMAİTİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Dünya ekonomisi, özellikle geçen yüz yılın son çeyreginde hızla küresellesme sürecine girmistir. Ülkeler arasında dıs ticaret önündeki engeller giderek azalmaya baslamıstır. Bir çok ülke kapalı ekonomi modelinden, öncelikle karma ekonomik modele, buradan da serbest piyasa modeline dogru hızla yol almıstır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruldugu 1949 yılından beri Çin ekonomisi hızlı gelisme kaydetmis, özellikle reform ve dısa açılma politikasının uygulanmaya basladıgı 1979 yılından bu yana her yıl yüzde 9'u asan büyüme hızıyla istikrarlı bir sekilde gelisme kaydetmistir. Planlı ekonomiden sosyalist piyasa ekonomisine geçis yolunda büyük yol kaydetmistir. Çin finansal sistemi reform ve dısa açılma politikası ile modernizasyon yapılanmasının uygulandıgı bu son 25 yıldır yapısal gelisme göstererek ekonominin bu süreç içinde sürekli gelismesinde önemli rol oynamıstır. Bu çalısmada 1979 reformundan sonra Çin finansal sisteminde meydana gelen gelismeler ve ulusal ekonomiye olan etkisi incelenmistir. Anahtar Sözlük: Çin Finansal Sistemi, Çin Finansal Reform, Çin Bankacılık Sektörü, Kamu Sermayeli Ticari Bankalar, Geri Dönmeyen Krediler, Çin Aktif Yönetim Sirketi, Çin Sigorta Piyasası, Çin Para Piyasası Çin Sermaye Piyasası, Çin Tahvil Piyasası, Çin Döviz Piyasası,
Özet (Çeviri)
World economy rapidly dived into globalization process especially in the last quarter of the previous century. The obstacles in front of the foreign trade between the countries have gradually begun to decrease. Chinese economy has made rapid progress since 1949, when the People?s Republic of China was established and it has consistently developed by over 9 percent growing rate every year, especially since 1979 when the country underwent the reform and opened up to foreign trade. It has made great progress to change from planned economy to socialist market economy. Chinese financial system has shown structural growth over the last 25 years when the modernization restructuring has been implemented by the reform and through opening up to the outside world and, therefore, it played an important role in the continuous development of economy during this process. In this study, improvements that took place in the Chinese financial system after the 1979 reform and their effect on the national economy have been examined. KEY GLOSSARY: Chinese Financial System, Chinese Banking Sector, Active Management Company, Insurance Market, Money Market, Capital Market, Chinese Bond Market, Foreign Exchange Market.