Finansal krizlerin çözümleme süreçleri ve yöntemleri (Türkiye-Kore-Meksika deneyimlerinin karşılaştırmalı analizi)
Resolution methods and processes of the financial crises (comparative analysis of Turkey-Korea-Mexico experiences)
- Tez No: 209293
- Danışmanlar: PROF. İLHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bankacılık sisteminin sorunları, yanlıs ekonomi politikaları ile bunun sonucu yapısal bozulma, sermayenin reel üretimde degerlendirilen bölümünün azalması ve uluslar arası sermaye hareketlerinin olumsuz etkileri finansal krizlerin baslıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Sistemde bankacılık krizlerinin olusmasında etken olan zaaflardan baslıcaları ise; piyasa disiplinin zayıflıgı, düzenleme ve denetleme sistemleri ile iflas ve tasfiye yasalarının yetersizligi, yargılama sistemlerinin etkin olmaması, yasal süreçlerdeki sorunlar, alınan kararlar ile uygulamalardaki bilgi akıs süreçlerinin seffaf olmaması, kurumsal yönetimin ya da yönetimde etkinligin bulunmaması ve ülkede kredi kültürünün gelismemis olmasıdır. Finansal sisteme olan güvenin tesis edilmesi, kredilerin yeniden yapılandırılması için gerekli ve yeterli mekanizmaların olusturulması, sorunlu varlıkların hızla çözümlenmesi ve bankacılık sisteminin uzun vadede karlı bir yapıya kavusturulması için kapsamlı tedbirler alınması zorunludur. Krizlerde öncelikler ilk olarak; mali durumu tamamen bozulmus olan finansal kuruluslara merkez bankası tarafından kredi kullandırımının durdurulması, finansal sistemin istikrara kavusturulması, ülkeden yurt dısına sermaye çıkıslarının önlenmesi konularına verilmelidir. Bankacılık krizlerinin kamuya olan maliyetinin büyüklügü, gelir dagılımı üzerindeki etkileri ve makro ekonomik boyutları krizin nasıl yönetildigi ve çözümlenmeye çalısıldıgı ile yakından ilgilidir. Bu kapsamda, Meksika ve Kore örnekleriyle karsılastırılan ülkemizde 2000 ve 2001 yıllarında yasanan krizlerin çözümlenme süreçleri ile krizlerin kamuya yükledigi maliyetin azaltılmasında basarılı olundugu, bu basarıda kamu alacaklarının tahsil misyonu ile ön plana çıkan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun(TMSF) kamu alacaklarının tahsil çalısmaları ile önemli paya sahip oldugu sonucuna ulasılmıs, krizlerin çözümlenmesinde kayda deger ölçüde bir bilgi ve tecrübe birikimi olusturuldugu anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The systemic risks and structural problems inherited in banking industry, illdefined fiscal and monetary policies, consecutive deteriorations at local macro economic architecture, diminishing share of funds utilized by the reel economy, adverse effects of global liquidity and capital flows due to high openness to global financial system and underdeveloped financial market can be stated as the basic reasons of the financial crises. Poor market discipline, insufficient regulatory and supervisory framework, weak bankruptcy laws and ineffective judicial systems as well as poor corporate governance with lack of credit culture are also among the reasons of fragility of the banking system. Restoring confidence to financial system, restructuring of non-performing loans, resolution of the other bad assets and making the banking sector profit-oriented in long term needs are some urgent measures to be taken. The empirical evidences show that to stop financing insolvent and weak financial institutions by the central bank, to stabilize the banking system and to prevent the capital flows abroad are some of the priorities must be given during the crises. The economic impacts and overall costs of the banking crises are closely related to how to manage it and how effective the resolving process is designed. In this context, Turkey case compared to Mexico and Korea experiences indicates that it is well managed to reduce the public cost of the crises in year 2000 and 2001 and Saving Deposit Insurance Fund (SDIF) took an important role in these processes. SDIF has been well equipped with a significant amount of experience and know-how about resolving banking crises.