Bankalarda sigortacılık işlevleri
The functions of selling insurance in banks
  1. Tez No: 209298
  2. Yazar: ZEYNEP KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalısmada, Türk sigorta sektöründe banka sigortacılıgının gelisiminin ana hatları çıkartılırken, dünya gerçegi göz önüne alınarak, pazar potansiyelinin ne oldugu ve potansiyelin ne kadarının kullanılabildigini, bankaların kredi kullandırırken zorunlu tuttugu kredi sigortalarından, bankaların ve sigorta sirketlerinin sigorta yaparken karsı karsıya kaldıkları riskler belirlenerek, risklerden korunma yolları arastırılmıstır. Ülkelerin sigortacılık sektörünün boyutu ile ekonomik gelismislik düzeyi arasında yakın iliski bulunmaktadır. Türk sigorta sektörü de son yıllardaki liberallesme çalısmaları sonucunda gün geçtikçe global trendlere uyum saglamaktadır. Türkiye'de sigorta sektörü her ne kadar Avrupa'dan daha geri olsa bile, hızlı bir sekilde büyüme göstermektedir. Sigortacılık ülkemizde yıllardır gelisme potansiyeli en fazla olan sektör konumundadır. Daha fazla gelisebilmesi için ise sigorta satıs kanallarının gelistirilmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Günümüzde satıs kanallarından en önemlisi olarak gözüken acentelerdir. Prim üretiminin büyük bir kısmını acenteler gerçeklestiriyor. Acente satıs kanalını banka sigortacılıgı takip ediyor. Yani banka sigortacılıgı ülkemizde daha yeni gelisme gösteren bir satıs kanalı durumundadır. Oysa Avrupa' da sigorta sektörünün gelismesinde banka sigortacılıgının büyük bir payı vardır. Bankasürans sigorta sektörünün global ölçekte en önemli dagıtım kanallarından biridir. Türkiye'de bankaların sigortacılıgı genelde kredileri ile sınırlı kalmaktadır. Bankaların bu sınır içerisinden çıkması, sigortacılıgı daha bilinçli bir sekilde uygulaması gerekmektedir. Çünkü bankaların sigorta faaliyetinde bulunmasının sektörünün saglamlıgı ve portföyü açısından oldukça önemlidir. Bankaların finansal hizmet deneyimi, genis müsteri tabanı, teknolojik altyapısı, yaygın sube agı yanı sıra bankasüransın dagıtım kanalı maliyetlerini düsürmesi, kaynakların paylasılması gibi faktörler bankasüransı hem banka hem de sigorta sirketi açısından kaçınılmaz kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, as main features of bancassurance development in Turkish insurance sector are expounded, the ways of risk protection are researched by considering the world reality, determining the market potential and how much it is used, discussing credit insurance which is obliged by bank while granting a credit, modifying the risks of bank and insurance company in providing an insurance. There is a close relationship between a degree of economical development and the level of insurance sector of countries. By the day, Turkish insurance sector has harmonized global trends by reason of liberalization studies in recent years. Although the insurance sector in Turkey falls behind from Europe, it marks a hectic pace of growth. Selling insurance sector shows improvement in our country. As the selling insurance expands, development and strength of insurance sales channel are required. At the present, agents are the most important sales channels. Agents effectuate a substantial portion of premium production. Moreover, bancassurance follows agents. Therefore, bancassurance is in the state of sales channel in recent development. On the contrary, in Europe, there is a great effect on bancassurance in the improvement of insurance sector. Furthermore, bancassurance is one of the most important distribution channels in global level of insurance sector. In Turkey, the insurance of banks is generally limited with the given credits. Banks have to apply the selling insurance consciously by coming out of this limit. Because banks? being in insurance activity is important for the stability and portfolio of sector. The bank?s financial service of experience, the broad base consumer, technological underwork, prevalent branch network and bancassurance?s undermining of distribution channel of cost, sharing of sources?etc; as the factors necessitate bancassurance in bank and insurance company.