Boğazlıyan temettu defterleri ve değerlendirilmesi
Boğazliyan temettu notebooks and evaluation of them
- Tez No: 209310
- Danışmanlar: PROF. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Osmanlı mparatorlugu'nda Tanzimat'ın ilanı ile ülke genelinde yapılan birçok yeniligin içinde, iktisadi ve mali konularda yapılan yenilikler de mevcuttur. Halkın tamamından, geliri oranında vergi alınması için yeni kanunlar olusturulup, düzenlemeler yapılmıstır. Halkın gelir düzeyini esas alan bu vergi sisteminin uygulanabilmesi için, ülke genelinde, emlak, arazi, hayvan ve diger tüm gelirlerinin kayıtlarından olusan, Temettuat defterleri düzenlenmistir. Bu defterler, bulundugu bölgenin sosyo ekonomik yapısı hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu çalısmaya esas teskil eden kaynak, Basbakanlık Osmanlı Arsivindeki Maliye Nezareti Temettuat Defterleri içinde bulunan Bogazlıyan Temettuat Defterleri'dir. Sosyo ekonomik ve demografik eksenli olarak yapılan bu çalısmanın, esas maksadı; bölgenin kendine has özelliklerinin daha ayrıntılı anlasılabilmesini saglamaktır. Bunun için Bogazlıyan Kazası, köy ve hane bazında degerlendirilmeye çalısılmıstır. Sonuç olarak, Temettuat Defterlerine göre, Bogazlıyan, Sivas Eyaleti'ne baglı Bozok Sancagı'nın bir kazasıdır. Merkez ve 37 köyden olusan, Bogazlıyan Kazası'nın, ekonomisi tarım ve hayvancılıga dayalıdır. Sosyal hayıtını renklendiren, yörükleri ve gayr-i Müslim halkı ile kazanın demografik yapısı oldukça kozmopolittir. Anahtar Kelimeler; Temettuat, Bogazlıyan, Hane, Gelir Kaynakları, Tarım, Vergi, Kıymet
Özet (Çeviri)
In the Otoman Empire, innovations in economic and financial matters also exist among many innovations made in the country with the declaration of Tanzimat. Nez laws are established and arrangements are made to obtain taxes from the nation in proportion with their incomes. Temettuat notebooks cosisting of the records of the incomes of real estates, land, animal and all others are arranged throughout the city for this taxation system which is based on the income rate of the nation to be applied. These notebooks provide important information about the socio-economic structure of their regions. The resource which forms the base of this study is the Bogazlıyan Temettuat Notebooks which are in the Financial Ministry Temettuat Notebooks in the Prime Ministry Ottoman Archives. The real objective of this study, which is done in respect to socioeconomic and demographic view, is to have the characteristics of the region understood in a more detailed way. For this reason, Bogazlıyan Borough is examined in terms of village and household. In conclusion, according to the Temettuat Notebooks, Bogazlıyan is a borough of Bozok Sanjak in Sivas Province. The economy of Bogazlıyan Borough, which consists of a centrum and 37 villages, is based on agriculture and stockbreeding. The demographic structure of the borough is quite cosmopolit together with its yörüks and non-muslim people who enliven the social life of the borough. Key Words; Temettuat, Bogazlıyan, Household, income resources, agriculture, tax, price