Yozgat İl'i Boğazlıyan İlçesi tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve yatırım imkanlarının araştırılması
Economic analysis and investman possibilities of farms in Boğazlıyan district of Yozgat province
  1. Tez No: 35079
  2. Yazar: YAVUZ AKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET YÜKSEK LÎSANS TEZÎ YOZGAT İLİ BOĞAZLIYAN ÎLÇESÎ TARIM İSLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE YATIRIM İMKANLARININ ARAŞTIRILMASI Yavuz AKOVA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELÎK 1994, Sayfa: 92 Jüri: Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELÎK : Prof.Dr.Rasih DEMİRCİ : Prof. Dr. Taner KIRAL Bu araştırmanın amacı, Yozgat İli Boğazlı yan ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik analizini yaparak, bunların başarılarını ve son 12 yıllık dönemdeki tarımsal yatırımları ortaya koymaktı r. Araştı rmada.Boğazlıyan ilçesini doğal, sosyal ve ekonomik yönden temsil edebilecek 6 köy, araştırmanın ana populasyonunu oluşturmuştur. Bu köylerde anket uygulanacak işletme sayısı, tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve işletmeler işletme arazisi genişliklerine göre 1-220 da ve 221-+ da olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre birinci ve ikinci işletme büyüklük gruplarında mevcut işgücü sırasıyla 2.38 EIB ve 3.15 EÎB'dır. Toprak sermayesinin aktif sermaye içindeki payı, birinci ve ikinci işletme büyüklük gruplarında sırasıyla % 32,75 ve % 37,68 olup, işletme sermayesinin payı % 39,27 ile % 35,55 arasındadır. İkinci işletme büyüklük grubunda saf hasıla, brüt kâr, tarımsal gelir, sosyal gelir birinci işletme büyüklük grubuna oranla daha yüksek olarak bulunmuştur. Her iki işletme büyüklük grubunda saf kâr, öz sermaye rantı ve rantabilite oranları negatif değerde saptanmıştır. incelenen işletmelerin 1981-1992 döneminde yapmış olduğu tarımsal yatırımlar 1992 fiyatlarıyla yıllar itibariyle bir azalma göstermektedir. işletmelerde yatırımların makina sermayesi yatırımlarında yoğunlaştığı, bunu sırasıyla bina, arazi yatırımlarının izlediği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Ekonomik Analiz, Aktif Sermaye, Saf Hasıla, Rantabilite, Tarımsal Gelir, Brüt Kâr, Sosyal Gelir, Tarımsal Yatırımlar
Özet (Çeviri)
1 1 ABSTRACTS MASTERS THESIS ECONOMIC ANALYSIS AND INVESTMENT POSSIBILITIES OF FARMS IN BOĞAZLIYAN DISTRICT OF YOZGAT PROVINCE Yavuz AKOVA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELÎK 1994, Page: 92 Jury Assoc. Prof.Dr. Prof. Dr. Rasih Prof. Dr. Taner Ahmet ÖZÇELÎK DEMÎRCÎ KIRAL The aim of this agricultural investments the financial results of villages which can be research is to bring out the in 12 years period and to determine farms in Bogazliyan District. Six represent Boğazlı yan District by natural, social and economic aspects are population. The number of farms which would survey were determined by stratified random and farms are distributed into two groups size like 1-220 da and 221-+ da. According to the research results, the formed the main be applied to a sampling method according to farm labour available in farm size groups are respectively 2.38 UML and 3.15 UML. The average of land capital in the total assets among these farm size groups are respectively; 32,75% and 37,68% and also operating capital in the total assets varies between 39,27% and 35,55%. Net return, gross profit, farm income, social income were calculated on the second size group more than the first size group. Net profit, own capital rant and rantability rates were determined as negatively on both size groups. It was shown that in 1981-1992 period the agricultural investments of farms have been decreasing as yearly. It was determined that the great amount of investments is machine capital investments and building, land investments are fol lowing. KEY WORDS : Economic Analysis, Farm Assets, Net Return, Rantability, Farm Income, Gross Profit, Social Income, Agricultural Investments,